Смелият ход на Китай да предложи почти двадесет терена за проучване на чрез явно наддаване може да не генерира шистов газ в големи количества, но ще създаде големи бизнес възможности за чуждестранни доставчици на технологични услуги и на оборудване, пише в коментара си агенция Синхуа.

Китайското Министерство на земята и ресурсите (MLR) обяви в края миналата седмица победителите от втория тур на лицензирането за шистов газ. Изненадващо, в горната част на списъците с чакащи за 19 блока с шистов газ или изобщо в списъците на чакащите няма нито една компания, разработваща нефт и газ.

От друга страна, китайските държавни предприятия, включително компании за производство на електроенергия и местни фирми със специално предназначение, са грабнали по-голямата част от правата за проучване на блоковете с шистов газ за период от три години. Само две частни компании се намират в началото на два списъка с чакащи. Всеки блок шистов газ има три компании в своя списък на чакащите.

Четири дъщерни дружества на водещата китайска компания за производство на електроенергия China Huadian Corp. са включени на първите места в списъците на чакащите за пет блока с шистов газ. По един блок шистов газ спечелиха и State Development and Investment Corp. и Shenhua Geological Exploration Co. Ltd.
Освен това 10 от 19-те класирани на първо място кандидати са регистрирани на местно ниво, което показва голямото влияние на местните власти и на значението на местните връзки.

Въпреки че всички участници в наддаването притежават сертификат за проучване на газообразни минерали, 19-те класирани на първо място кандидати са считани за компании, които са външни за бранша, занимаващ се проучване и разработване на шистов газ. Очаква се те да започнат проучвателни дейности веднага щом подпишат официални споразумения с MLR.

Годишните инвестиции във всеки кв. км от блок с шистов газ ще бъдат над 30 000 юана, и във всеки 500 кв. км от блоковете шистов газ трябва да има най-малко два проучвателни кладенеца, в съответствие с изискването, поставено предварително от MLR.

В действителност, повечето кандидати обещават да инвестират много повече през следващите три години в сравнение с минималните изисквания на правителството. Общата площ на 19-те блока възлиза на 19 505 кв. км, докато двата блока с шистов газ от първия търг за лицензиране бяха 4 418.5 кв. км.

Проучващите компании, които нямат опит, ще трябва да закупят или наемат по-голямата част от оборудването, за да проучват и разработват залежите от шистов газ.
Най-важното е, че тези новаци в бранша ще трябва да се опрат на чуждестранни или местни доставчици на технологични услуги.

Все още, китайските държавни петролни и газови компании като PetroChina, Sinopec Corp. и CNOOC Ltd. имат ограничен опит в тази област. И е малко вероятно те скоро да разработят зрели и конкурентни технологии и оборудване.

Очаква се, че Китай ще трябва да похарчи до 2020 г. над 1.6 трилиона юана за пробиване на 20 000 кладенеца за шистов газ, за да произвежда между 60 млрд. и 100 млрд. куб. метра шистов газ през 2020 година.

Компаниите за технологични услуги ще поемат около 80 процента от аутсорсинга, докато инженеринговите фирми ще имат само 20-процентен дял от баницата, каза експерт от Изследователския институт за проучване и разработване на петрол на PetroChina.

Експертът е доста песимистично настроен относно перспективите за бизнеса на разработчиците-новаци, и прогнозира, че прибързващите инвеститори ще реализират огромни загуби.

Залежите с шистов газ от втория кръг лицензиране не са толкова добри, колкото залежите с шистов газ, припокриващи се със съществуващите находища с нефт и газ на държавните петролни гиганти, заяви Джан Дауей, директор на Центъра за оценяване на минералните запаси към MLR.

PetroChina и Sinopec имат много качествени залежи от шистов газ в рамките на своите съществуващи блокове и не са толкова ентусиазирани, както участващите за първи път в търга, каза Лин Боцян, ръководител на Центъра за енергийно-икономически изследвания към университета Сиамен. Компаниите, външни за бранша, са успели поради ниския праг за лицензиране, добави Лин.

В същото време MLR обмисля трети търг за правата за проучване на шистов газ, с цел да продаде на търг ресурсите от шистов газ, припокриващи се със съществуващите нефтени и газови блокове на PetroChina и Sinopec Corp., обяви източник, близък до MLR.

Докато правителството е заето със създаването на регламентацията за зараждащата се индустрия на шистовия газ, високите разходи за разработването и липсата на самостоятелно разработени основни технологии вероятно ще възпрепятстват устойчивото развитие на сектора.

Нефтените и газовите компании трябва да бъдат по-прагматични и чувствителни по отношение на риска, вследствие на пилотното проучване на шистов газ, което са извършили през последните няколко години.