Растежът на китайската икономика неочаквано се забавя през април след изненадващо увереното начало на тази година с резултати над прогнозите за първото тримесечие.

Данните за промишленото производство, инвестициите и търговията на дребно сочат спад на темповете, което може да се обясни с борбата на властите с дълговите рискове пред страната, отбелязва Reuters.

В последните няколко месеца Пекин продължава да увеличава усилията против спекулативното финансиране. Осъзнавайки опасността за финансовата стабилност от евтиното кредитиране, подобно на времената преди световната криза през 2008 - 2009 година.

Излезлите в понеделник данни, подчертават влиянието на регулаторните ограничения във втората по-големина икономика в света.

Обемът на промишленото производство през април е нараснал с 6,5 на годишна база, в сравнение 7,6 процента през март. Капиталовите инвестиции в страната за първите четири месеца на годината са се увеличили с 8,9 процента спрямо 9,2% ръст само за първото тримесечие.

Анализаторите очакваха ръст на промишлеността през април със 7,1 процента, а на инвестициите - с 9,1 процента.

Инвестициите в производствения сектор също се забавят осезаемо - за периода януари - април те растат с 4,9 процента при 5,8 процента увеличение за първото тримесечие.

Но в същото време инфраструктурните разходи продължават да се увеличават изпреварващо. За аналогичния четиримесечен период те са се повишили на годишна база с 23 на сто, благодарение на инициативата "Един пояс - едни път".

Продажбите на дребно през април са се покачил с 10,7 процента спрямо същия месец на миналата година при ръст от 10,9 процента в март.

Растежът в сектора на услугите през миналия месец се е забавил до 8,1 процента в сравнение с 8,3 процента през март, показвайки най-бавен ръст то декември насам.Увеличението на Брутния вътрешен продукт на Китай през първото тримесечие надхвърли очакванията, достигайки 6,9 процента, като ръстът бе максимален от 2015 година насам.

Пекин понижи целевия си показател за растежа на икономиката през тази година до 6,5 на сто, давайки възможност на властите да проведат редица болезнени, но необходими реформи. Включително и да овладеят финансовите рискове пред страната.

Но редица анализатори не очакват, Китай да успее да се отдалечи твърде много от екстензивния си модел на развитие, основан на непрекъснато увеличаване на инвестициите в икономиката.