В началото на новата година темпът на растеж на китайската икономика падна до най-ниското си ниво за последните 25 години. Резултатите за края на 2015 г. показват, че тя е нараснала с минималните за азиатската държава 6,9%.

Междувременно новата година започна с остър спад на фондовите пазари в Китай, като тенденцията на по-слаба търговия се запази и през следващите седмици.

Негативният ефект за втората по големина икономика в света е налице. Остава обаче въпросът за това кои чуждестранни корпорации ще пострадат от забавянето й заради отслабналия внос и намалялото търсене. От Световния икономически форум се опитват да дадат отговор на този въпрос в своя публикация.

Автомобилните компании

На първо място едни от най-засегнатите са автомобилните производители. Това се отнася в пълна сила за европейските лидери в луксозния сегмент от групата на Volkswagen – Audi и Porsche, както и за конкурентите им BMW и Mercedes-Benz. В последните години интересът към тях от страна на китайските потребители беше голям и докара на компаниите сериозни приходи.

По-слабото търсене на лъскави чуждестранни возила обаче вече се усети по драматичния срив на продажбите на Bentley и Rolls-Royce в Китай през миналата година. От друга страна предпочитанията на потребителите в азиатската страна се преориентираха към коли местно производство и по-евтини чужди модели.

Производителите на луксозни стоки

Доскоро една от три луксозни стоки беше купувана от китаец. Забавянето на втората по големина икономика в света обаче промени това, а индустрията реагира мигновенно.

Hugo Boss потвърди, че изпитва сериозни затруднения в търговията в Китай, като годишните продажби на най-печелившия им доскоро пазар са намалели двойно през 2015 г.

За други обаче изглежда най-страшното вече е преминало. През миналата седмица от британската марка Burberry и от швейцарската Richemont обявиха, че растежът на продажбите „продължава да се подобрява”.

Минната индустрия

По-слабата китайска икономика неизбежно оказва негативен ефект и върху износителките на различни суровини. Азиатската страна все още осигурява повече от половината търсене в глобален мащаб на редица стоки.

Драматично намалялото търсене от страна на Китай притиска в ъгъла едни от световните гиганти в минната индустрия, като Rio Tinto, Vale и BHP Billiton.