През последните години енергийният сектор преминава през скоростна трансформация. Някои направления на този преход включват скоростната експанзия на добива на петрол от газ от шисти, която се наблюдава особено в САЩ, и мащабните инвестиции във възобновяеми енергийни източници (соларни панели, вятърни турбини, производство от биомаса и т.н.).
Само за последните три години средствата, вложени за производство на "зелена" енергия всъщност изпревариха тези конвенционални изкопаеми горива, показват данните на Международната агенция по енергетиката. А днес Индия се превърна в най-бързо растящият енергиен пазар на света, посочва Анес Алич от oilprice.com.
Същевременно потреблението на електричество нараства с два пъти по-бърз темп от общото търсене на енергия като се очаква тази тенденция да се запази. Прогнозата на ООН е към 2040 г. то да е нараснало с 50% спрямо настоящото си равнище (докато потреблението на енергия ще се покачи с 25%).
Подобни феномени доведоха до промени в енергийния отрасъл на глобално равнище. Те, заедно с макроикономическите изменения и ситуацията на политическата сцена, през настоящата година доведоха до превръщането на някои отрасли в особено печеливши, докато други изпитваха проблеми. Ето кои са те.
Печелившите
- Възобновяемите енергийни източници
Според доклада на Международната агенция по енергетиката за възобновяемите енергийни източници, този отрасъл се радва на безпрецедентен растеж. Само в САЩ са били инсталирани соларни панелни мощности от 4,8 GW през първата половина на 2019 г., което е ръст от над 2% на годишна основа. Почти половината от новите инсталирани мощности в страната са соларни панели, което ги превръща във втория най-голям вид производство в енергийния ѝ микс.
Далеч назад са вятърните турбини, които произвеждат едва 0,3% от електричеството по света. Въпреки това прогнозата на Международната агенция по енергетиката е секторът да привлече инвестиции на стойност над 1 трлн. долара през следващите две десетилетия. В САЩ са инсталирани по-малко от 2 MW през третото тримесечие, което е ръст от 8% на годишна основа. Общият размер на мощностите от този тип е около 100 GW.
Прогнозата е ВЕИ мощностите да нараснат с 50% през следващите пет години и да достигнат 3,7 хил. GW. В момента те задоволяват 8,5% от нуждите от електроенергия по света, а техният дял може да нарасне до 30% към 2040 г.
- Природният газ
През миналата година търсенето на природен газ нарасна с почти 5%, а тази тенденция продължи и през 2019 г. Всъщност в рамките на последното десетилетие 45% от покачването на енергийното потребление се дължи на природния газ.
През тази година покачването на търсенето му ще нарасне с 2% на годишна основа, а през следващите пет - с по 1,6% ежегодно, основно заради спада на темпа на растеж на пазара в Китай. Там суровината достигна пик на покачването от 18,1% през миналата година, но то ще се свие с 10 процентни пункта през тази година.
Към 2050 г. потреблението на природен газ ще достигне 200 квадрилиона британски термални единици, което ще е с 40% над сегашното равнище.
- Атомната енергия
Атомната енергия продължава да допринася за развитието на чистото и надеждно производство по света. През тази година работещите 449 АЕЦ по света са произвели 2 563 TWh. Бяха открити девет нови централи, а седем стари бяха затоврени.
В момента се строят 55 нови реактора и очакванията са, че 20 от тях ще бъдат свързани към мрежата преди края на годината. Атомните реактори произвеждат около 10% от електричеството по света. Очаква се техният дял да остане без промяна до 2050 г.
Губещите
- Петролът
Производството на петрол спадна значително през настоящата година от пиковата си стойност през миналата. Според Y-Charts то е изгубило повече от 2 млн. барела дневно спрямо ноември 2018 г., спадайки до 82,4 млн. барела през август. Това се дължи основно на производителите от ОПЕК, тъй като в други региони е регистриран растеж. Сред тях е САЩ, която отчете добив от 12,8 млн. барела дневно, което е най-големият растеж сред всички страни.
- Въглищата
Въглищата се превърнаха в огромният губещ в състезанието за по-чиста енергия. През тази година произведеното от тях електричество се понижи с 3% или 300 TW/часа, като тенденцията е най-осезаема в развитите икономики. Само в САЩ бяха затворени няколко големи ТЕЦ през настоящата година.
Въпреки това въглищата формират 38% от световното производство на електричество, което е с 13 процентни пункта повече от възобновяемите мощности. В Югоизточна Азия суровината е основният източник на производство на електроенергия.