В скоро време цените на електроенергията в страната ще бъдат повишени. Като основен аргумент за това се изтъква (от НЕК и електроразпределителните дружества), че в България цените са най-ниски на европейския фон. В абсолютни цифри това наистина е така. Само че сравнителните цени говорят друго.

Българинът плаща седмата най-висока цена на електроенергията в Европа, ако тази цена се съотнесе с покупателната способност на гражданите. Това показват най-нови данни на Евростат. Тоест, в Европа ние сме на седмо място по цени на електричество, съотнесени към нашите доходи.

Електроенергията излиза най-скъпа на поляците, предизвикателство е за финансовите възможности на италианците, словаците, унгарците. Германия е на пета позиция по ниво на цената на електроенергията, съотнесена с покупателната способност на гражданите. Също преди нас по относителна цена на тока е Румъния.

Далеч зад нас в класацията остават страни като Финландия (която спрямо доходи и цени плаща най-евтин ток в Европа), Дания и Норвегия.

Обяснението е просто. България се слави като страната с най-ниски заплати в целия Европейски съюз. Както НСИ наскоро изчисли, средната месечна работна заплата в България през първото тримесечие на 2008 година е 484 лева.

Това се равнява на средно трудово възнаграждение от около 240 евро на човек за месец, близо 10 пъти по средните стойности за Европейския съюз и далеч най-ниски по сравнение с повечето държави в региона.

Цената на труда на час в България е средно 2,10 евро на час, изчислили са европейските статистици. В Дания на час се плаща по 35 евро, в Швеция - 33,40 евро, в Белгия - 33,10 евро.

В момента един киловат електроенергия през деня за Западна България струва 15,7 стотинки, а нощната тарифа в региона излиза 10 стотинки.

От първи юли предстои ново увеличение на цената на тока. На 26 юни Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще се произнесе върху исканото увеличение на електроенергията от трите електроразпределителни дружества EON, EVN и CEZ.

Немската компания EON например е поискала средно увеличение на електроенергията от 10,9 на сто. CEZ настоява за 16 на сто увеличение на цената на тока, а EVN - за 12,5 на сто за битови потребители. Основният аргумент на дружествата са повишените цени на горивата и общата инфлация.

Освен електроенергията се очаква у нас да поскъпне и парното. Ако електроенергията поскъпне и за индустрията, това несъмнено ще доведе до ръст в цените на почти всички стоки и услуги.

Обаче дори цената на тока да нарасне само за битови потребители, това също ще окаже влияние върху стойността на продуктите: служителите ще поискат по-високи заплати и за да ги запазят, работодателите ще трябва да увеличат възнагражденията им. Това в далечна перспектива ще даде отражение върху цената и на нашия краен продукт, заяви за Money.bg Георги Попов, председател на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите.

Като цяло, близо половината от бюджета на българина се заделя за храна, вода и енергия.