Това е тема, по която съм писал вече неведнъж и редовните читатели на money.bg би трябвало да знаят отговора. Все пак той е: 0. Тук все пак ще припомня някои аспекти на затварянията на икономиката.

Цялото стопанство ли губи?

Прогнозите са за ръст на икономиката от 4%. Как е възможно това, след като значителни части на туризма не работят, особено в година с избори, респективно с висок политически риск? Много просто - БВП е изключително лесен за манипулиране индикатор. От една страна, имаме увеличаване на държавните разходи, които вдигат брутния вътрешен продукт (изкуствено, т.е. само през призмата на статистиката, не на реалния живот).

Икономическите мерки срещу пандемията: какви са и какви можеха да бъдат

Икономическите мерки срещу пандемията: какви са и какви можеха да бъдат

Всяка политика оказва последици в реалния живот, но те може да не са такива, каквито ни се иска

От друга, имаме сектори, които се представят изключително добре в момента. Сред тях са много сегменти на ИТ отрасъла, които бързат да задоволят нарасналите нужди от дигитализация, фармацията, която расте по целия свят, някои видове машиностроене и текстилната промишленост, които изведнъж се оказаха в много изгодна позиция в контекста на нарушените вериги на доставки.

На обратния полюс са всички отрасли в сферата на услугите и производството, работещи за нуждите на спрените сектори на икономиката. Те търпят загуби, причинени изцяло от решенията на политиците.

Казано иначе, на теория може да видим статистически ръст на икономиката, движен от реално позитивни и фалшиво позитивни фактори, както и действителен ръст на поръчките и заплатите в някои сегменти на икономиката, като същевременно имаме цели сринати отрасли, нефункциониране и загуби в други.

Във всеки случай, не бива статистическите данни да ни заблуждават, че картината е много розова, защото за много хора тя е съвсем мрачна. Колкото повече напълно научно необосновани затваряния на икономиката имаме, толкова повече бизнес средата ще се влошава, а реалното добруване на немалка част от населението ще изчезва.

Когато къщата на съседа ти гори, не е мъдро да стоиш с пуканки отстрани, даже и собственото ти благосъстояние да се повишава в този момент. Мъдрото действие е да спреш държавата да налива още бензин върху пожара. За жалост, въпреки всички данни и познание, което натрупахме през годината, изглежда огромен дял от хората продължават да са в ступор и безкритично да се съгласяват с всички нелогични политики, които управляващите изсипват върху нас и които реално ние плащаме от джоба си.

Кога ще разберем какъв е ударът върху икономиката

Както и в началото на статията, тук правилният отговор е: потенциално никога, поне не и пряко. Причината е, че държавните политики, които са в сила в момента, скриват част от действителните ефекти върху затварянето на отрасли като хотелиерството, ресторантьорството, спорта и културата.

Схемите на правителството го правят, на първо място, като взимат пари от функциониращия сегмент на частния сектор и ги раздадат на нефункциониращата и на самите държавни и общински дружества. Второ, те го правят чрез емисиите на държавен дълг, което е изземане на средства от бъдещите данъкоплатци. Затова въпреки че ще има фалити и освободени служители, те няма да са толкова, колкото би трябвало да бъдат.

Но можем да узнаем силата на този удар от забавянето на растежа на икономиката като цяло спрямо растежа, който бихме могли да очакваме, защото държавата може да вземе пари от всички, за да ги раздаде на малцина, но по този начин подрива икономическия растеж за всички. Друг начин, по който можем да го открием, е като видим дела на необслужваните кредити в сектора, когато мораториумите бъдат вдигнати, както и по увеличените провизии на банките например, въпреки че тези методи също далеч не показват цялата картина.

Именно тази "невидимост" на вредните следствия от решенията на правителството прави политиките толкова опасни, защото почти никой не разбира за тях, въпреки че те съществуват. Даже и да "не разбираме" за тях обаче, затварянията на който и да е отрасъл нанасят негативни икономически, социални и здравословни последици, които се разпростират из икономиката. Подобни действия не трябваше да се допускат от публиката, защото колкото повече продължаваме с тях, толкова повече ще страда икономиката, защото ефектите ще се отразяват върху все повече дейности.

Това може да звучи като противоречие с казаното от мен по-горе, а именно, че не страда цялата икономика. Разликата е, че увеличената дейност на някои сектори и затварянето на други и последиците от него са два различни феномена. Въпросните печеливши отрасли (ИТ, фармация, текстил, машиностроене) пак ще продължат да са печеливши, но спадналите обороти от туризма, ресторантьорството, наемите и т.н. от затворените принудително методи ще засягат все повече агенти в други сфери. Динамиката съм обяснил другаде.

Колко крехка е съвременната икономика?

Колко крехка е съвременната икономика?

Властите изглежда не разбират, че блокирането на някои сектори оказва дълбоки и трайни ефекти върху цялото стопанство

А най-вредната е именно идеята, че вредните ефекти от една държавна политика (спирането на дейността на предприятията) могат и трябва да се компенсират с друга държавна политика (преразпределението на средства към тях). В икономиката минус по минус не дава плюс, а минус на квадрат.

Колко локдауна ще има още

Трудно е да се каже колко пъти икономиката ще бъде затваряна. Сигурно е, че България се влачи много на опашката спрямо европейските страни и даже в сравнение с останалите от Централна и Източна Европа. Според мен това означава, че затварянето, което отново уж щяло да е "само за десет дни" (колкото първият локдаун беше само за две седмици), ще бъде удължено.

От друга страна, ясно е, че вирусът следва своя собствена логика, която по никакъв начин не се влияе от фрапантните и ненаучни мерки на управляващите, защото ако беше иначе, вече щяхме да сме приключили с този фарс. Това означава обаче, че не е сигурно дали ако времето остане хладно през следващите седмици няма да видим нов пик на "случаите", което е напълно безсмислен показател от статистическа и медицинска гледна точка (който обаче върши достатъчно добра работа да всява страх, особено когато е единственото нещо, което хората слушат по цял ден).

Затова аз очаквам да станем свидетели на поне още едно затваряне, особено ако времето остане хладно. Разбира се, колкото повече мерките остават в сила, а икономиката е затворена, толкова повече стопанството ще страда.

Заключение

Ударът, нанесен от управляващите чрез мерките "срещу" коронавируса, засяга пряко конкретни сфери, но непряко удря цялата икономика, може би с изключение на отраслите, които са изправени пред естествено нарастване на търсенето. Колкото повече държавата действа, толкова повече растежът ще се забави, даже въпреки генерично естествено покачващите се отрасли.

Същевременно този удар може да бъде скрит чрез статистиката, но той все пак ще се отрази на много хора в страната, въпреки че за мнозина той ще остане "невидим".

Точно както и първия локдаун, последният не трябваше да се случва.