Целта на еврофондовете е да подобряват живота на гражданите на страните в съюза, а не да облагодетелстват близките на управляващите икономически структури. Затова не може да се допуска неправилно управление на европейските пари - бе посланието на ЕК към българските политици и общественост в доклада за напредъка на България.

В България трудности с правилното усвояване на европейските пари има. „ЕК признава усилията, предприемани от българските власти", посочи говорителят на ЕК Марк Грей, но в изразходването на европейските фондове са намесени интересите на целия ЕС, така че - прощавайте, но не чакайте прошка.

Затова ЕК официално реши да оттегли акредитацията си от две държавни агенции, разпределящи средства по инфраструктурната програма ФАР. В момента в който България вземе мерки срещу корупцията, ЕК ще преразгледа в полза на гражданите забраната. „Комисията ще направи всичко възможно, за да помогне на България". От всичко личи, че под „България" ЕК има предвид населението, а не политиците и икономическите кръгове около тях.  

Час по-късно, скрит във Варна, премиерът на България Сергей Станишев в своето изявление едва ли не обясни, че Европейската комисия ни хвали за положените старания. Премиер министърът не само не пое отговорност за отправената критика, а с тънка усмивка и с изказвания от рода „в доклада на ЕК много положително се оценява политическата воля", побърза да убеди населението на страната, че нещата скоро няма да тръгнат към по-добро управление по европейските стандарти.

България след първата година от своето членство може да отчете големи успехи", заяви премиерът на страната, на която днес спряха европейско финансиране за стотици милиони евро заради корупция по високите етажи на властта и измами с обществените поръчки. „Мога само да изразя моето съжаление за временното отнемане на акредитациите от агенциите по програма ФАР ... това ще ни струва 250 млн. евро", заяви Станишев.

Оказва се обаче, че премиерът не е чел внимателно доклада. Колко точно пари отне ЕС от България заради погрешното управление на политиците? До този момент със сигурност 535 млн. евро. В документа, който според Станишев е омекотен заради „отличното взаимодействие с Комисията", пише следното:

„България среща трудности при много програми ... Административният капацитет е слаб. Освен това, има сериозни твърдения за нередности, както и подозрения за измами и конфликти на интереси при възлагането на договори. Разследвания, водени от Службата на ЕС за борба с измамите OLAF ... доведоха до временно спиране на средства по предприсъединителните фондове и замразяване на плащанията по различни други финансови инструменти .... Ситуацията е сериозна."

Нормална и рутинна практика е да се отнемат значителни суми от страните членки, успокои ни Станишев. След което той спомена и вълшебната фраза „България разполага със значителен бюджетен излишък".

В крайна сметка, колко пари ни спря Брюксел на този етап? Продължаваме да четем. „Понастоящем Комисията отнема правото на двете изпълнителни агенции (ЦЗФД, Централното звено за финансиране и договаряне, и МРРБ) да управляват помощ по програма ФАР и Преходния финансов инструмент. Следователно ЦЗФД и МРРБ вече не могат да сключват договори по тези програми. Това ще засегне финансиране на стойност 250 млн. EUR, за което все още не са сключени договори".

Освен това, Комисията запазва в сила временното преустановяване на плащанията към тези две агенции. Все още в процес на усвояване по програмите ФАР и Преходен финансов инструмент са 650 млн. евро!

По програмата за селско стопанство САПАРД проблемните области са три:

А) проекти на стойност 26 млн. EUR, които понастоящем се разследват от OLAF във връзка с трудности по изпълнението, дължащи се на измами и вероятно корупция;

Б) разследването на действия на бившия изпълнителен директор на агенция САПАРД във връзка с мярка, по която общият размер на разходите е 10 млн. EUR;

В) Сумата от 105 млн. EUR, която трябва да бъде платена от САПАРД на бенефициерите заради сериозни недостатъци по отношение на системата за контрол на инвестиционната помощ за три основни мерки по програмата.

Плащанията по тези три мерки временно се преустановяват, докато България не коригира системата си по удовлетворителен за Комисията начин. ЕК ще разгледа възможността за възобновяване на плащанията, когато получи информация от българските власти, че се прилага коригиращо действие, и тази информация бъде потвърдена от независим орган за одит.

Ето какво пише още за програмата ИПСА: „Много държави-членки срещнаха трудности с навременното изпълнение на инвестициите в трансевропейската мрежа и в инфраструктурата, свързана с околната среда, но темпото на България е изключително бавно. Към настоящия момент едва 18 % (156 млн. EUR от наличното финансиране в размер на 879 млн. EUR) са усвоени ..."

„Финансирането за сектора на пътищата (144 млн. EUR за текущи проекти по Кохезионния фонд (бивш ИСПА) бе прекъснато и в момента се подготвя официално преустановяване. Спирането на подписването на нови договори в сектора на пътищата (по програмите за 2007-2013 г.) продължава да е валидно".

Така че общо сумите, които са замразени за България, възлизат на 535 млн. евро.

Важно е да се отбележи, че засега не се спират европейските пари за България по структурните фондове, а само по т.нар. предприсъединителни фондове. Освен това на въпрос на журналисти дали България ще трябва да връща пари, говорителят на ЕК Марк Грей ловко отклони темата: „Равносметка предстои".

И не на последно място: трябва да се изтъкне, че преводът в ефир на изявленията при представянето на докладите за напредъка на България граничеше с корупция. Това не бе превод, правен с цел обществеността да се информира.