"UNICE - Конфедерацията за европейски бизнес, подкрепя решението на Европейската комисията за приемането на България и Румъния и признава невероятния прогрес, който тези две страни постигнаха.

Те трябва да продължат работата по влизането в сила на техните законови и икономически реформи на местно и национално ниво." Това се казва в официално съобщение на най-голямата бизнес организация в ЕС, чийто единствен член в България е Българската стопанска камара.

Според UNICE, Румъния и България вече имат силна обвързаност с пазара на ЕС: 72% (Румъния) и 59% (България) от вноса идва от ЕС, както и 71% (Румъния) и 57% (България) от износа отива в 25-те страни-членки. Въпреки това, обаче, остават основни предизвикателства и пред двете страни за успешното им приемане:

  • Подсилване на законодателството,
  • Модернизиране на митниците и митническите процедури,
  • Прилагане на всички продуктови стандарти на ЕС.

Подобряването на законодателството и прилагането на стандартите на ЕС ще бъдат най-ефикасните инструменти за намаляването на проблемните сфери и подобряването на бизнес-климата и в двете страни", се казва още в съобщението на UNICE.

Според бизнес организацията, свободното движение на хора, стоки, капитали и услуги е крайъгълен камък на добре функциониращия пазар в ЕС.

Според UNICE, защитните клаузи трябва да се използват само, за да отбележат неизпълнение на acquis communautaire. Те трябва да се прилагат само в единични случай и за кратки периоди. 

UNICE, заедно със своите членове, ще следи отблизо всяко използване на защитните клаузи след приемането, за да се увери, че те ще отпаднат, след достигането на двете страни до критериите на ЕС.

Коментирайки доклада на ЕК, Президентът на UNICE Ърнест-Антоан Сейер заяви: „Решението на ЕК е един позитивен резултат, плод на великите усилия, които България и Румъния направиха, за да изпълнят критериите на ЕС.

Разширяването на ЕС до 27 страни, също така, поставя редица предизвикателства пред ЕС относно институционалните структури: Съюз от почти 500 милиона жители налага по-бързото разглеждане на своите институционално-структурни процедури.

Адекватните решения трябва да бъдат намерени, за да се даде на Европа средство за успешното преодоляване на тези предизвикателства. Това ще бъде позитивно за новите страни членки, както и за самия ЕС."