Кораби, превозващи 17,8 милиона тона руски газ, са акостирали в европейски пристанища през изминалата година. Това представлява увеличение с над 2 милиона тона спрямо 2023 г., сочи анализът на Rystad Energy, цитиран от The Guardian.
Въпреки усилията на ЕС да ограничи зависимостта си от руски изкопаеми горива, втечненият природен газ (LNG) остава значителен компонент от енергийните доставки на континента. "Потоците от руски LNG не само растат, но са на рекордни нива", заяви Ян-Ерик Фенрих, газов анализатор в Rystad Energy.
Растяща зависимост от LNG
След началото на войната в Украйна Европа намали вноса на руски газ по тръбопроводи, но увеличи покупките на LNG от различни доставчици, включително Русия. През 2024 г. Русия стана вторият по големина доставчик на LNG за Европа, изпреварвайки Катар и отстъпвайки на САЩ.
Според данните Европа е внесла общо 49,5 милиарда кубически метра газ по тръбопроводи и още 24,2 милиарда кубически метра (bcm) под формата на LNG, част от който е бил препродаден на трети страни.
Активистите критикуват ЕС, че с продължаващия внос на руски LNG подкопава както климатичните си цели, така и подкрепата за Украйна. "Рекордните нива на внос показват необходимостта ЕС да затвори оставащите вратички в санкционния си режим", отбелязва Свитлана Романко, основател на украинската климатична организация Razom We Stand.
Центърът за изследване на енергията и чистия въздух (Crea) изчислява, че ЕС е платил 7,32 милиарда евро за руски LNG през 2024 г., което представлява 14% увеличение спрямо предходната година.
"Руският LNG е по-евтин от алтернативите, което обяснява увеличението", заявява Вайбхав Рагунандан, анализатор в Crea.
ЕС си поставя за цел да спре вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г., но засега санкциите срещу LNG са ограничени. Новите мерки, които ще забранят трансбордирането на руски LNG към страни извън ЕС, ще влязат в сила едва през март 2025 г.
Украинските активисти настояват за по-строги действия, включително срещу "тъмния флот" на Русия и за затваряне на вратичките, позволяващи внос на рафинирани продукти, произведени от руски суровини.
Доклад на Razom We Stand показва, че по-строги санкции биха могли да намалят емисиите на парникови газове, свързани с руския нефт и газ, с 25% до 2030 г. Ако възобновяемите източници заменят руския LNG, Европа може да намали емисиите си с 300 милиона тона годишно.