По-възрастните и по-добре образовани работници представляват по-голямата част от растежа на заетостта в еврозоната през последните години, което предполага, че пенсионната реформа принуждава работниците да останат на пазара на труда по-дълго, заяви Европейската централна банка днес.
С бързото застаряване на населението в Европа работната сила може да се свие през следващите десетилетия, поставяйки все по-голяма тежест върху държавните финанси, тъй като съотношението на пенсионерите към активните работници вече е рекордно високо.
Еврозоната е добавила около 9,6 милиона работни места към заетостта 2013 г. насам. Близо три-четвърти от тях са били заети от работници между 55 и 74 години, което е повишение от една трета в сравнение с десетилетието преди кризата в блока, се казва в статията на Икономическия бюлетин.
![Снимка 396562](https://webnews.bg/uploads/images/62/6562/396562/640x.jpg?_=1549963150)
Източник: ECB
"Демографските и пенсионните реформи вероятно са основните обяснителни фактори, които стоят в основата на промените във възрастовата разбивка на ръста на заетостта", казва ЕЦБ.
Работниците между 25 и 54 години съставляват само около една пета от увеличението на заетостта през настоящия период, което е спад от около две трети в сравнение с годините преди кризата.
Сега има около трима работници за всеки пенсионер, който вече е рекордно нисъко ниво и според прогнозите на Европейската комисия това се очаква да падне до съотношение 2 към 1 към средата на века.
ЕЦБ добавя, че Германия добавя значително по-голям дял в ръста на заетостта за настоящия период, отколкото преди кризата, докато относителният дял на други страни като Италия и Франция е спаднал. Чувствителна е и разликата за Ипания.
![Снимка 396561](https://webnews.bg/uploads/images/61/6561/396561/640x.jpg?_=1549963150)
Източник: ECB
Това до голяма степен отразява относителната сила на икономическия растеж, наблюдаван в тези страни през двата периода. Докато Испания беше основната дестинация за имигрантите в еврозоната преди кризата, по време на възстановяването Германия беше страната с най-голям приток на имигранти. Литва, Австрия, Португалия и Словакия също увеличиха приноса си за растежа на заетостта в еврозоната по време на настоящето възстановяване, пише още в анализа.
Проучването също така отбелязва, че работниците, завършили средно образование, са представлявали почти 80% от ръста на заетостта в процеса на възстановяване - повишение от ниво около 60% в предкризисните години.
Когато става дума за секторите, които помогнаха за икономическия подем на еврозоната производството е на челни места, докато се наблюдава спад при строителството и маркетинг услугите.