Проблемът с миграцията в Европа - както с легалната, така и с нелегалната, отдавна се е превърнал в Гордиевия възел на Стария континент, разсъждава EUOBSERVER. Сега европейските политици са на път да предложат законов подход към пазара на труда в ЕС, включително въвеждането на европейска версия на американската зелена карта и санкции за компании, които взимат на работа нелегални емигранти.

ЕС гледа на Африка, Индия и на източните си съседи като на ценен източник на работна ръка, тъй като след 20 години 25 милиона европейци ще се пенсионират.

„Европа е достигнала до повратна точка. Трябва да гледаме на третите страни като потенциален донор на работна ръка", е казало официално лице в ЕС.

Брюксел е посочил кристално ясно какви са изискванията към мигрантите: на първо място да са със специални умения и квалификация, втори по „желаност" са сезонните работници, следвани от платените стажанти и вътрешните трудови трансфери между корпорациите.

През септември Европейската комисия ще предложи законов акт за приемане на квалифицирани работници от трети страни, който ще доведе до опростяване на сегашните административни процедури за кандидатите и потенциално въвеждане на европейска зелена карта.

Според един от сценариите, т.нар. синя карта на ЕС ще даде възможност на квалифицираните работници да си търсят работа във всяка страна от ЕС, макар детайлите за това да не са още ясни.

„Ние сме в състояние на нужда", е казало ръководно лице от Съюза. Когато става дума за назначаването на работа, ЕС е далеч зад САЩ и Канада.

За да догони, ЕС отвори първия си професионален център в Мали, Африка. Очаква се тази стъпка да доведе, освен другото, сезонни работници във фермите, строителството и туризма, правейки промоция на легалните начини за търсене на работа.

Досега само Испания и Франция са предложили квоти за работа за офиса на ЕС в Мали, тъй като участието е доброволно. Дания, Италия и Холандия обмислят дали да се включат.

Някои НПО атакуват почина за откриване на професионални центрове, тъй като подобни практики влизат в разрез с политиката по развитието. „Това може да отговаря на нуждите на Европа, но върху Африка може да има опустошителен ефект". Основните рискове се съдържат в „изтичането на мозъци" от Африка.

Междувременно в Европа продължава да стои остро проблемът с нелегалната миграция. Счита се, че в ЕС живеят около 7 милиона нелегални емигранти, които се увеличават с 500,000 души всяка година. От тях поне 87% нямат необходимото образование. Повечето от квалифицираните и образовани нелегални емигранти търсят работа в САЩ и Канада.

През май серия мерки срещу компаниите, които назначават нелегални емигранти, ще бъде предложена за преговори в Еврокомисията. Работодателите ще трябва да плащат глоби, като например връщане на суми на социалната система или изплащане на емигранта на реалните заплати, които се дължат за неговия труд. А ако трябва нелегалният да се екстрадира, пътят му ще се заплаща от работодателя.

В добавка на всичко това, утре 15ти февруари вътрешните министри на ЕС отново ще получат импулс да подновят борбата с незаконната миграция, защото еврокомисарят Франко Фратини ще обяви „за срамуване" онези правителства в ЕС, които не се справят с поддръжката на агенцията за сигурност на границата на блока Frontex.

Frontex има отговорността да опазва Европа от нелегалните мигранти. Но организацията се нуждае от самолети, вертолети, моторни лодки и друга екипировка. И това не по-късно от април, когато се очаква поредната вълна емигранти, насърчавани от благоприятните климатични условия. Те ще се опитат да достигнат южните брегове на Европа - Канарите, Малта, Лампедуза. Миналата година на Канарите пристигнаха 31,000 африканци, шест пъти повече от предходната 2005.