Предлаганите промени в Закона за защита на конкуренцията и Закона за храните няма да доведат до прокламирания ефект - защита на родния производител и по-ниски цени в хипермаркетите, а тъкмо обратното. Това заявиха представители на Сдружение модерна търговия по време на пресконференция днес.

Организацията представлява повечето големи търговски вериги в България, сред които LIDL, Kaufland, Metro, Billa, Пикадили и др.

Припомняме, че в края на предсрочно прекратения мандат на 42 Народно събрание бяха приети промени, известни като закон срещу търговските вериги. С тях се въвеждаше понятието "значителна пазарна сила", забрана за услуги от страна на търговските към доставчиците (производители на хранителни стоки и др), както и възможност за контрол върху ценообразуването в търговските обекти.

Изпълнителният директор на сдружението Йордан Матеев припомни, че 43-то Народно събрания също гласува този текст, но на първо четене и изрази надежда, че той няма да бъде приет така в окончателния му вариант.

По думите му, ако това стане, потърпевши ще бъдат всички по веригата - от производители, през самия търговец до крайния потребител. Матеев заяви, че, когато такива текстове са били приети във Франция, цените на стоките по магазините са скочили с 5 до 8%, което за френският потребител може и да е поносимо, но за българския в никакъв случай не е.

Съгласно новите текстове на веригите няма да е разрешено да налагат такси на производителите и доставчиците за какво ли не, като такса "рожден ден", такса "стелаж", такса "откриване на нов магазин", за реклама върху количките на хипермаркета и др.

Това според изпълнителния директор на „Кауфланд България" Димитър Спасов е ограничаване на свободното договаряне и заяви, че всеки един търговец отдава различните площи на различни цени - "така е и при медиите, тъй като реклама на първа страница или в прайм тайма струва доста повече от такава на вътрешна страница или в по-малко гледано време".

Заради новите изисквания ще бъде и по-изгодно на търговските вериги да доставят цялата си стока от чужбина, заради високите санкции, които ги грозят, ако случайно попаднат под ударите на формулировката "значителна пазарна сила", която не е дефинирана и до днес.

Матеев определи текстовете на внесения от БСП закон опасни и заяви, че те може би са правени за някой, който в момента се спотайва в ъгъла и чака по-добри дни.

Шефът на сдружението цитира и доклад на Световната банка по отношение на въвеждането на понятието значителна пазарна сила, според която това е рисково и може да доведе до несигурност на българския пазар.

Лъч надежда са вкараните промени между първо и второ четене от народните представители Делян Добрев, Мартин Димитров и Йордан Цонев. В тях спорните тексове отпадат, като дори се предлагат и добри инициативи. Такава е идеята за създаването на Национален консултативен съвет за по-добро функциониране на веригата за доставки. Този съвет се предлага да бъде оглавен от министъра на земеделието, като към него ще работи и помирителна комисия.

Други примери за позитивни предложения са идеите за забрана за прехвърляне на неоправдан или непропорционален търговски риск към една от страните. Предстои скоро разглеждане на текстовете на второ четене и последващото им гласуване в пленарна зала.