Дипломатическата криза в Катар започна да сваля цената на петрола. След като вчера инвеститорите изразиха притеснения, че ситуацията може да доведе до намаляване на запасите и "черното злато" се покачи с 1%, днес надделяват опасенията, че това може да подкопае усилията на ОПЕК да намали добива.

Така сортът брент се търгуваше тази сутрин за 49.27 долара за барел, спад от 0.4% и 9% по-надолу от цената, на която фючърсите се търгуваха на 25 май, когато ОПЕК постигна споразумение.

Американският еталон WTI пък поевтиня с 0.2% до 47.21% - цена с 8% по-ниска от тази на 25 май.

В понеделник водещите страни в Персийския залив отрязаха връзките си с Катар, обвинявайки Доха, че покрепя ислямистки терористи.

Според анализатори сегашният спор ще има много по-голям ефект от този през 2014 г. "Мерките, предприети от антикатарската коалиция показват ясно, че страните няма да се откажат, докато не променят изцяло политиката на Катар или не създадат условия за промяна във властта в Доха", казват в свой доклад консултантската фирма Eurasia Group.

С добив от около 620 000 барела на ден Катар е сред най-малките страни производителки на петрол, но напрежението в картела може да отслаби споразумението.

Какво следва след дипломатическия скандал за икономиката на Катар?

Какво следва след дипломатическия скандал за икономиката на Катар?

Кои цени ще са първите, които ще подскочат?