32 глоби на стойност 5 756 436 лв. е наложила Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за периода юли - декември 2016 година. Това обяви в отчета си от встъпването си в длъжност председателят на комисията Юлия Ненкова.
В отчета става ясно, че от тези пари реално по Закона за обществените поръчки са 64 685 лв., от които реално платени са 1125 лева. По закона за защита на конкуренцията 5,691 млн. лв., които към момента не са платени заради течащи дела и обжалвания пред ВАС.
За 2016 г. КЗК е наложила 75 глоби на стойност 14,554 млн. лв., а общо постъпилите суми от имуществени санкции са в размер на 1 822 132, 66 лв. 713 жалби са подадени в периода юли - декември 2016 г. По тях са образувани 508 производства. През същия период са постановени 742 акта, от тях са обжалвани 247 пред ВАС, като съдът е отменил само 25. Това представлява 10% от обжалваните актове или 3,36% от всички постановени актове. 33 производства са образувани за нелоялна конкуренция и злоупотреба с по-силна позиция при договаряне. Постановени са 34 решения, с които се установяват 18 извършени нарушения от страна на ответни предприятия.
Така например, КЗК санкционира "Фешън Дейс Шопинг" за заблуждаваща реклама със 119 845 лева. Производството е образувано по инициатива на КЗК. С друго свое решение КЗК наложи санкция на търговска верига "Кауфланд" в размер на 157 981 лв. за злоупотреба с новата забрана по-силна позиция при договаряне.
Юлия Ненкова припомни и за санкцията на КЗК срещу "Теленор" в размер на 5,241 млн. лв. за въвеждане в заблуждение при представянето на основните характеристики на услугата 4 G връзката и по-конкретно скорост на връзката.
50 сигнала са постъпили от други институции, включително и за "Черния петък" на Емаг. По всички тях са предприети надлежни действия.
Ненкова отчете още, че по отношение на правоприлагането в областта на антитръста през периода месец юли - месец декември 2016 г. в КЗК са образувани 10 производства по глава ІІІ "Забранени споразумения, съглашения и съгласувани практики" по Закона за защита на конкуренцията, тоест с 5 повече от първото полугодие. В края на 2016 г. са постановени две решения за фиксиране на цени при тръжни манипулации от участници в процедури по предоставяне на услуги в туризма по проект, съфинансиран "Програма за европейско териториално сътрудничество - Гърция България".
В края на годината бяха предявени и две твърдения за извършени нарушения по чл. 15 за картели, изразяващи се във фиксиране на цени на пазара за търговия с горива и на пазара за търговия с бързи тест ленти, установяващи наличие на антибиотици в млякото в страната чрез определяне на цени и разпределяне на пазари.
По отношение производството за установяване на картел на горивата към момента се обжалват пред ВАС определенията, с които КЗК предоставя достъп до част от защитената тайна на страните в производството с оглед ефективното упражняване правото им на защита.
По отношение на злоупотребата с монополно и господстващо положение, КЗК е образувала 7 производства, тоест с едно повече в сравнение с предходния период. В края на годината са постановени две решения за нарушения в областта на автогаровото обслужване. КЗК започна задълбочено проучване по отношение на "ВИП Секюрити" ЕООД да придобие самостоятелен контрол върху "Г4С Секюрити Сълюшънс", което правомощие е било упражнено за последно през 2014 г.
По отношение на секторния анализ КЗК е приключила проучванията по отношение на застрахователния пазар и пазара за търговия на дребно с лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК.В областта на обществените поръчки към месец юни са заварени 117 образувани производства по Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите, по които не е имало произнасяне, както и 17 жалби, по които не е било образувано производство, нито е било издадено разпореждане за отказ.
Към КЗК действа и нов телефон, на който гражданите могат да подават сигнали за нарушения - 02 9356222.