През третото тримесечие на 2008 г. БВП вече намаля с 5.2%. Предварителните данни на националната статистическа служба за четвъртото тримесечие се очакват на 9 февруари. Рецесията в Латвия е до голяма степен следствие на края на бума на имотните пазари.
Латвия през 2006 г. регистрира най-висок икономически растеж в ЕС. В периода 2005 - 2007 г. средният икономически растеж беше 10%. А през декември страната се обърна за помощ към група кредитори, водени от МВФ, за помощ в размер на 7.5 млрд. евро. Малко по-рано правителството трябваше да национализира втората по размер банка в страната.
Според експертите на финансова агенция Блумбърг, ситуацията в Латвия тепърва ще става по-лоша, а страната, „както и повечето в региона, гледа в бездната". Прогнозите са за спад между 7 и 10%.
Според Swedbank, която е най-голямата банка в Балтийските държави, трябва да се очаква безработицата да се удвои от сегашните 7%, инвестициите да се свият с 30%, а БВП ще намалее с 10%. Шведската банка очаква възстановяване на икономиката да не се види поне до втората половина на 2010 г., а за 2009 г. растежът на БВП ще е отрицателен. Гражданите по време на рецесията ще обедняват.
МВФ отпусна помощта си за Латвия с условието разходите на правителството да бъдат коригирани, а работните заплати да бъдат съкратени, така че да се възстанови конкурентоспособността и валутният борд да може да бъде запазен. Заедно с това трябва да се вдигнат някои данъци.
Тогава се надигна народното недоволство. Митинг на 13 януари изкара 10,000 души на улицата, след което стотици демонстранти се развилняха на улиците на Рига, трошейки магазини и влизайки в стълкновения с полицията. Подобен граждански бунт не е виждан в спокойната Балтийска държава след излизането от СССР. Арестувани бяха 106 души, 8 полицаи ранени.
На 3 февруари фермерите изкараха тракторите си в столицата и настояха за кредитни гаранции, по-бързо раздаване на субсидии и оставка на земеделския министър. На следващия ден министърът действително заяви, че ще подаде оставка.
Икономисти като Нуриел Рубини критикуват подхода на МВФ в отпускането на помощ за Латвия, тъй като латвийската валута лат остава привързана за евро с валутен борд. МВФ допуска грешка в това отношение, защото иска изкуствено да поддържа латвийската валута, която е надценена.
investor1
на 06.02.2009 в 11:27:36 #3много хора 6те оценят разумната финансова политика в момента ;)
Kihano6
на 06.02.2009 в 11:10:36 #2Колко години трябва да минат за да разберем какъв фишек е пазарната икономика. Пазарната икономика е изгодна само на богатите. Богатите страни налагат правилата и то такива правила според които те имат изгода. МВФ и Световната (американска) банка са основни оръжия на икономическата война срещу бедните. Съотношението бедни/богати в света се държи в рамките на 15-20% богати срещу 80-85% бедни, като има тенденция към намаляване на дела на богатите. При смяната на соца с капитализъм си въобразявахме, че всички ще станем богати (страни). Но това си беше илюзия тъй като отношението бедни/богати би се изменило драстично поради големия брой хора в соц държавите. Случи далеч по реалистичното - повечето обедняха. Ако изключим соца от статистиката на капитализма, то обръщането му в капитализъм просто води до възпроизвеждане и леко изменение на отношението в посока на по-малък процент богати. Ако вкючваме соца в глобална статистика. То разпада му е масивно обедняване. И в двата случая се потвърждава закона за концентрация на капитала на Карл Маркс. Така че надеждите за забогатяване на бившите соц страни са преливане на пусто в празно. Възможни са само временни леки подобрения и леки влошавания. Статуквото ще е винаги и все същото. Е, все пак малки страни като Бг и Латвия имат известни шансове, но не всички а само една две от тях за сметка на останалите. Такава е логиката на капитализма.

Bender
на 06.02.2009 в 10:19:01 #1Ако върне с 50% ще ни стигнат.....