Икономиката на Латвия вероятно се е свила с рекордните 7.3% през четвъртото тримесечие. Това е най-дълбоката рецесия в страна от Европейския съюз, твърди агенция Bloomberg, позовавайки се на експертни проучвания на 10 свои икономисти. Преустановяването на дейността на кредитните пазари и спадът на търсенето вероятно са довели до най-значителното свиване на латвийската икономика от 1995 г., откакто се водят тримесечни отчети за БВП.

През третото тримесечие на 2008 г. БВП вече намаля с 5.2%. Предварителните данни на националната статистическа служба за четвъртото тримесечие се очакват на 9 февруари. Рецесията в Латвия е до голяма степен следствие на края на бума на имотните пазари.

Латвия през 2006 г. регистрира най-висок икономически растеж в ЕС. В периода 2005 - 2007 г. средният икономически растеж беше 10%. А през декември страната се обърна за помощ към група кредитори, водени от МВФ, за помощ в размер на 7.5 млрд. евро. Малко по-рано правителството трябваше да национализира втората по размер банка в страната.  

Според експертите на финансова агенция Блумбърг, ситуацията в Латвия тепърва ще става по-лоша, а страната, „както и повечето в региона, гледа в бездната". Прогнозите са за спад между 7 и 10%.

Според Swedbank, която е най-голямата банка в Балтийските държави, трябва да се очаква безработицата да се удвои от сегашните 7%, инвестициите да се свият с 30%, а БВП ще намалее с 10%. Шведската банка очаква възстановяване на икономиката да не се види поне до втората половина на 2010 г., а за 2009 г. растежът на БВП ще е отрицателен. Гражданите по време на рецесията ще обедняват.

МВФ отпусна помощта си за Латвия с условието разходите на правителството да бъдат коригирани, а работните заплати да бъдат съкратени, така че да се възстанови конкурентоспособността и валутният борд да може да бъде запазен. Заедно с това трябва да се вдигнат някои данъци.

Тогава се надигна народното недоволство. Митинг на 13 януари изкара 10,000 души на улицата, след което стотици демонстранти се развилняха на улиците на Рига, трошейки магазини и влизайки в стълкновения с полицията. Подобен граждански бунт не е виждан в спокойната Балтийска държава след излизането от СССР. Арестувани бяха 106 души, 8 полицаи ранени.

На 3 февруари фермерите изкараха тракторите си в столицата и настояха за кредитни гаранции, по-бързо раздаване на субсидии и оставка на земеделския министър. На следващия ден министърът действително заяви, че ще подаде оставка.

Икономисти като Нуриел Рубини критикуват подхода на МВФ в отпускането на помощ за Латвия, тъй като латвийската валута лат остава привързана за евро с валутен борд. МВФ допуска грешка в това отношение, защото иска изкуствено да поддържа латвийската валута, която е надценена.