Три огромни и много важни държави на световната сцена страдат от дълбоки икономически и политически проблеми, много по-сериозни, отколкото си даваме сметка. Става въпрос за Русия, Китай и Саудитска Арабия, пише в свой коментар в Market Watch журналистът Пол Брандъс.
По неговите думи освен че са изправени пред опасни препятствия, тези три държави имат няколко общи характеристики – информацията за тях е ограничена, авторитарни са, а натискът на държавата нарушава свободата на словото и притиска опозицията.
Какъв е проблемът в Китай?
Втората по големина икономика в света се забави, като повлече след себе си глобалната търговия на суровини и предизвика паника на фондовите пазари.
На фона на това обещаните от президента Си Цзинпин реформи забуксуваха заради корупция и тежка бюрокрация. Изглежда дните на двуцифрен темп на растеж на Китай останаха в миналото. В същото време всяка година на пазара на труда в азиатската страна влизат нови 10 милиона души, които трудно успяват да си намерят работа.
Кое е общото между Русия и Саудитска Арабия?
Отговорът тук е лесен – петролът, разбира се. Двете държави са съответно на трето и второ място в света по производство на черно злато. Това е и причината ефектът от евтината суровина да се отразява толкова тежко на страните. Пол Брандъс посочва, че за разлика от Щатите, икономиките на Русия и Саудитска Арабия са в тежка зависимост от петрола и тяхната стабилност е свързана с него.
Проблемите за Москва дойдоха с неправилната преценка за ситуацията. През миналото лято централната банка на Русия излезе с прогноза за спад от 6% на икономиката на страната и поевтиняване на петрола до 40 долара за барел.
Към днешна дата обаче черното злато се продава на стойност около 34 долара и това е голям проблем за Кремъл, тъй като петролът и природният газ носят половината от приходите в бюджета и представляват две трети от тези от износ. В крайна сметка колко остра е нуждата на Русия от парите от петрол?
Приносът на суровината се изчислява на 67 до 70% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната и без тези средства Москва няма да може да плати за внасяните от чужбина стоки. Това от своя страна е обяснението за срива на резервите в чуждестранна валута и галопиращата инфлация.
От къде тръгват проблемите на Рияд?
Години наред правителството на Саудитска Арабия реално „купува” благоразположението на своите граждани с приходите от продажбата на петрол. Печалбата на пазара на суровината покрива разходите за безплатно здравеопазване, безплатно образование, липса на данък върху доходите, държавни жилища (90 на сто от саудитците работят за правителството), както и за субсидии за електричество.
Това не беше проблем, когато цените на петрола бяха високи. През последните месеци обаче тези разходи се превърнаха в голяма тежест за Рияд. Причината е, че цели 80 на сто от приходите в бюджета на Кралството, 45% от БВП и 90% от приходите от износ идват от петрол.
Властите в Саудитска Арабия бяха принудени да действат заради евтиното черно злато и повишиха цената на бензина в страната с 50 на сто. Въпреки това горивата там остават на прекалено ниско ниво. Освен това правителството заговори за постепенно премахване на облагите за обществото, тъй като разходите по тях не могат да бъдат покрити.