В последно време медта се причислява към благородните метали.

Докато топ миньорски компании като Anglo American Plc и Glencore Plc продават всичко – от желязна руда и въглища до селскостопански активи, за да изплащат дълговете си на фона на разгром в цените на суровините, те не изразяват готовност да се разделят с най-добрите медни ресурси, пише Bloomberg.

Това се дължи на факта, че медта е един от малкото метали, за които се очаква недостиг до края на това десетилетие, тъй като намалените инвестиции в сектора означават, че не се изграждат достатъчно мини.

Снимка 226735

Източник: Bloomberg

Металът ще е и основен фокус за миньори и финансисти, които се събират тази седмица за годишна конференция в Чили – най-големият производител на мед в света.

„Медта е най-желаната суровина. Разглеждаме много внимателно глобалните проекти за мед”, заяви Майкъл Шерб, основател на инвеститорския консултант Appian Capital Advisory LLP.

Това напомня за времето, в което Rio Tinto Group – втората по големина минна компания – изненада мнозина, като назначи ръководителя на медния бизнес за главен изпълнителен директор. Най-големият миннодобивен холдинг в света BHP Billiton Ltd. също се фокусира върху медта и търси начини за инвестиции, след като прибави допълнителни 10 милиарда долара в хазната си чрез съкращаване на дивиденти и капиталови разходи.

Стойността на сливанията и поглъщанията в медната индустрия през 2015 г. е спаднала до петгодишно дъно и е била в размер на около 3,1 милиарда долара, сочат данни на Bloomberg. През годината са направени 27 сделки в медодобива в сравнение с 38 за въглищни ресурси и 117 за злато според Ernst & Young.

Ниското ниво на активност „вероятно се дължи на недостига на активи на пазара”, обясни финансовата институция E&Y в доклад за индустрията.