Мизерните заплати не са само български патент. Баварският сладкар например работи срещу малко над 5 евро на час, а саксонският месар - срещу 6 евро. И в богата Германия действа капанът на евтиния труд. Ето как:

Милиони германци работят срещу мизерно заплащане. Според статистиките това отдавна вече засяга не само работещите в източните федерални провинции. Хлебарите, сладкарите, месарите и фризьорите в старите провинции също трябва да се спряват с почасови надници от под 8 евро. По този начин в Германия възниква сектор на евтината работна ръка, който покрива цялата територия на страната.

И в сферата на услугите заплатите са твърде ниски

Под 6,50 евро на час

Толкова заработват много баварски сладкари и фризьори в Шлезвиг-Холщайн например. При това работодателите им не нарушават действащото законодателство и изпълняват действащите тарифни договори.

Най-ниски надници получават нискоквалифицираните, сочи в последния си анализ Федералната статистическа служба. Долната граница при баварските сладкари е например 5 евро и 26 цента на час. Месарите в Саксония и градинарите в Бранденбург получават минимално под 6 евро и 50.

И в други браншове от сектора на услугите почасовите надници са чувствително под 8 евро. Ниското заплащане на труда е особено често срещано явление също така в хотелиерството и ресторантьорството. В Бранденбург в този бранш най-ниското тарифно заплащане е 6 евро и 29 цента на час, а в Тюрингия - 6 евро и 50 цента. Подобни ставки са в сила и за фризьори, както и за работещите в ателиета за химическо чистене и в търговията на дребно.

Само да не си начинаещ специалист!

Засегнати от ниските надници са обаче и начинаещи специалисти: началната надница за калфите пекари и сладкари например е 6 евро и 97 цента. Техническите сътрудници в архитектурни и инженерни фирми също започват само 6 евро и 21 цента на час.

Пет милиона от германците получават мизерни заплати

Квалифицираните специалисти в хотелиерството и ресторантьорството, а и готвачите стартират според тарифните договори с 8 евро и 4 цента на час в Тюрингия, с 8,27 - в Хамбург и с 9,38 на час в Северен Рейн-Вестфалия.

По този начин редица възнаграждения са под договорените досега минимални ставки. От 1 декември в Германия са в сила общи долни граници за надниците в 10 бранша и те са от между 6,53 и 11,53 евро на час.

Статистиките не казват за колко трудово заети общо става дума. Приблизителна стойност обаче може да се изведе от едно проучване на фондация "Фридрих Еберт", според което пет милиона от работещите в Германия заработват по-малко от 8,50 евро в час.