Европейската Комисия днес изпрати две предупредителни писма до България, касаещи два случая, в които страната ни не е успяла да приложи както трябва законите за опазване на околната среда.

В първият случай става дума за европейската директива за отпадъците. България не е успяла да създаде адекватна система за преработката на отпадъци в София, твърди Европейската комисия. ЕК намира ситуацията с отпадъците като незадоволителна, а спазването от България на задължителните за член на ЕС срокове за управление на отпадъците - като малко вероятно.

Във втория ЕК ни предупреждава за нарушения на директивата за дивите птици. ЕК вече е изпратила първо писмено предупреждение по въпроса, съобщи news.bg.

Комисията е изразила притеснение, че спортни, туристически и инфраструктурни проекти могат да попречат на дивите птици в района на Калиакра, които не получават достатъчно защита съгласно закона.

Според природозащитните организации това предупреждение от ЕК до България е второ, но според прессъобщението, което МОСВ побърза да разпрати до медиите, предупреждението от Европа е само едно.

Припомняме, през месец февруари Българското дружество за защита на птиците подаде жалба в Европейската комисия за „безпрецедентни безчинства" покрай строителството на вятърните генератори и орязването на територията на Натура зоната край нос Калиакра с една трета, за да се задоволят апетитите на инвеститорите.

Според Ирина Матеева от БДЗП, на пети юни т.г. е отпратено първо предупреждение от ЕК към България, то касае недостатъчност на мрежата НАТУРА - на шест места в страната териториите за опазване на птиците са неоправдано намалени. Това са Калиакра, Рила, Пирин, Централен Балкан, Ломовете и Западни Родопи.

Действително, министър Джевдет Чакъров миналата седмица подписа заповед за забрана на строителството в Калиакра за срок от една година. „Подготвени са конкретни мерки за по-добро опазване на дивите птици в района на Калиакра, които вече бяха оценени положително от Постоянната комисия на Бернската конвенция" - твърди днес МОСВ.

„В момента се водят консултации с обществеността и бизнеса във връзка с предстоящото издаване на заповеди за зоните от НАТУРА 2000 „Комплекс Калиакра", „Дуранкулашко езеро" и „Шабла" по предложение на МОСВ за въвеждане на по-рестриктивни режими в тях" - убеждава МОСВ.

Какво следва от тук нататък? Ясно е, че повече предупреждения няма да има. Ако това министерство и правителството и този път не се съобразят с предупрежденията на ЕК, най-вероятно ще стартира наказателна процедура срещу България. Дали тогава пак няма да кажат на българската общественост, че България е третирана несправедливо?

При изключително негативния имидж на страната ни в Западна Европа, дали най-важното е това, което се посочва в третото разпратено от МОСВ прессъобщение за деня, където заместник министър Чавдар Георгиев  успокоява българската общественост, че няма непосредствена заплаха от налагане на санкции на България?!

Поне Георгиев уточни първо или второ е предупреждението от ЕС към България за екологичните безчинства: първото е било „забележка" за недобро прилагане на директивата за опазване на дивите птици в района на Калиакра.

По тази „забележка" МОСВ е подготвило „конкретни мерки, които вече са оценени положително" в доклад на Бернската комисия и някои от които, като заповедта на министър Джевдет Чакъров за забрана на строителството в района на Балчик и Калиакра, вече са в ход.

По отношение на недоброто прилагане на директивата за отпадъците и некачественото управлението на битовите отпадъци в София, МОСВ твърди, че Столична община, а не държавата не си е свършила работата. Освен това о процедурите за столичния боклук били много напреднали.

Както е известно, зам-министър Георгиев е глашатай на становището на правителството, че България трябва да получи с 20% по-високи права за замърсяване спрямо нивата от 2005 г. Днес група природозащитни организации и обществени активисти от Централна и Източна Европа, сред тях и пет български, публикуваха отворено писмо до лидерите на десетте нови страни в ЕС, в което се призовава да се подкрепи Климатичния и енергиен пакет на Европейския съюз.

Българското МОСВ умело борави с параграфи и терминология, убеждавайки, че е загрижено за природата, но делата му говорят за друго. Общественият натиск за по-отговорно към природата управление се засилва - как реагира министерството, отговарящо за българската околна среда? Уверява ни, че няма да наложат санкции на България за очевидни нарушения.