Въпреки че някои страни приемат ядрената енергия като очевидното решение за по-зелени политики, Европа все още затваря ядрените си централи в момент, в който има най-голяма нужда от тях.

На фона на огромната енергийна криза, от мрежата ще бъде изключена единствената мощност, която е останала от ядрена индустрия в Германия. Отдавна се знае, че планът на Берлин е да изведе от експлоатация всички ядрени мощности в страната.

На този фон голяма част от държавите в света преминават към решения за зелена енергия. Китай например приема ядрената енергия и се готви за мащабно строителство на ядрени централи. Русия също планира централи и има повече от 20 потвърдени или планирани проекти за такива, пише Bloomberg.

Япония говори за ядрената енергия като "ключ" към целите си за декарбонизация в края на миналата година.

Едва ли обаче в Европа ще се стигне до консенсус по темата. Това смята Питър Осбалдстоун от британската консултантска компания Wood Mackenzie Group. "Не мисля, че някога ще има консенсус по отношение на това дали да продължи експлоатацията на съществуващите ядрени централи в Европа, още повече пък за изграждането на нови", коментира специалистът.

Европа е разделена

Президентът на Франция Еманюел Макрон обещава "атомен ренесанс" през следващите години. И Полша, и Холандия прегръщат идеята за повече ядрен капацитет.

Най-големият производител на мед в Европа:  Ядрената енергия трябва да бъде определена като "зелена"

Най-големият производител на мед в Европа: Ядрената енергия трябва да бъде определена като "зелена"

Някои европейски производители на стомана и желязо не могат да се справят с високите сметки за ток

Белгия и Испания обаче следват примера на Германия по повод ядрените централи. Притесненията за още една авария като тази във Фукушима продължават да отекват. Това бе най-сериозният ядрен инцидент след Чернобилската авария.

Още нещо - в ЕС все още се карат за определението "устойчив" за ядрената енергия. Австрия заплаши да съди Европейската комисия заради опитите да се даде определение на атомната енергия като зелена.

За да се постигнат целите за нулеви емисии инвестициите в ядрената енергия ще трябва да бъдат близо 568 милиарда долара през следващите 30 години, пише Bloomberg.

Затварянето на ядредните централи в Германия ще излезе скъпо на страната

Затварянето на ядредните централи в Германия ще излезе скъпо на страната

Поетапното спиране на ядрената енергия в Германия обаче е добра новина за Русия

"Ядрената енергия е дългосрочна инвестиция и инвеститорите се нуждаят от някаква гаранция, че тя ще това ще им се изплати", заяви Елина Бручин от Institute for Applied Systems Analysis

Според Питър Осбалдстоун едва ли всички инвестиционни решения относно ядрените централи ще реализират до 2030 година. "Ядрената енергия не е отговор на настоящата енергийна криза."