Германската продукция нарасна с 0,3% през февруари, надминавайки очакванията на икономистите, но цифрите отразяват периода, малко преди пандемията от коронавируса да започне да засяга сериозно най-голямата икономика в Европа.

Цифрите, публикувани от Службата за статистика на страната, показват 1,8% увеличение на производството на германски потребителски стоки, но 0,3% спад на капиталовите стоки.

Според анкета на на Reuters очакванията за спад възлизаха на 0,9%.

Тъй като фабриките и други предприятия затварят за седмици наред, заради коронавируса, повечето икономисти очакват германската икономика да се свие тази година. Асоциацията на индустрията BDI заяви, че икономиката може да се свие с 3-6% тази година, ако икономическата активност бъде прекъсната за максимум шест седмици.

Германия и Холандия бяха критикувани от Италия и Испания - двете страни, които са най-силно засегнати от епидемията от коронавирус - за отхвърляне на призивите еврозоната да издаде общ дълг, за да смекчи икономическото въздействие на пандемията.

Меркел потвърди противопоставянето на Германия за обединяване на дълга си с други държави от еврозоната, но заяви, че подкрепя използването на спасителния фонд на валутния блок, за да помогне на засегнатите страни да издържат на кризата.

Междувременно германският канцлер Ангела Меркел заяви, че коронавирусът е най-голямото предизвикателство на Европейския съюз досега и държавите-членки трябва да проявят по-голяма солидарност, за да може блокът да излезе по-силен от икономическата криза.

"Според мен Европейският съюз е изправен пред най-голямото изпитание от създаването си", заяви Меркел на пресконференция. "Имаме голямо предизвикателство, което засяга всички държави-членки, колкото и да е различно. Това е симетричен шок."

Германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че спасителният фонд на еврозоната, Европейският механизъм за стабилност, с "мощ" от около 400 милиарда евро, разполага с инструментите, подходящи за ограничаване на икономическото въздействие на пандемията и че на тежко засегнатите страни трябва да се даде бърз достъп до пари в брой.

Меркел заяви, че мерките и свободното движение, както и стопирането на бизнесите в Германия до 22 март, ще бъде удължено вероятно поне до 19 април, както и че е прекалено рано да се говори за "по-слаби" мерки.