Износът на желязна руда от Австралия отбелязва първи годишен спад от близо две десетилетия в следствие на неблагоприятните метеорологични условия и световния недостиг. А това на свой ред доведе до петгодишен връх при цените.

Най-големият доставчик на ценния метал в света Австралия намали прогнозите си за 2019 година на 814 милиона тона от първоначално 867 милиона тона през март. Страната увеличи оценката си са средната цена с почти 20% според доклад на Министерството на промишлеността от декември. Това е първият спад от 2001 година насам. Изнесеното количество стигна до 835 милиона тона през миналата година.

Цената на желязната руда стигна до 100 долара за тон, поради непостоянното предлагане с прекъсвания и от Бразилия, и от Австралия и силното търсене от стоманодобивните заводи в Китай. Така австралийския ще стигне стойност от 79 милиарда долара през 2020 година. Това е повлияно от нарастване на цените след катастрофата в бразилската миннодобивна компания Vale SA през януари.

"Очаква се цената на желязната руда да бъде по-висока от предвидената по-рано и това да е по-дълготрайно заради ограниченото количество в Австралия и на други места, тъй като трябва да се заместят загубите в производството на Vale ", се казва в доклада.

В понеделник фючърсите на Сингапурската борса се насочиха към най-високите нива от 2014 година насам, докато в Китай нараснаха с 2.6%. Бенчмаркът на желязната руда последно стигна $ 118,05 на тон, според Mysteel Global.

Няколко големи компании понижиха прогнозите си за производство заради мощния циклон "Вероника". Очаква се цените да се задържат по-високи до 2021 година. Засега те се задържат над 110 долара за тон.

Предвижда се световното снабдяване с желязна руда да намалее с 4,1% до около 1,5 милиарда тона през 2019 година. Като производството на Vale трябва постепенно да се възстанови.