Италия е в средата на период на големи политически и финансови сътресения.

Страната е изправена пред конституционен референдум, който би могъл да доведе до падане на правителството от власт, а банковата й система, въпреки спасителния пакет за най-слабите кредитори, преживява безпрецедентни проблеми.

Целият този смут направи Италия най-голямото главоболие за останалата част от Европа. Това твърди проучване, проведено от изследователите на мултинационалната корпорация за инвестиционно банкиране и финансови услуги Citi, цитирано от Business Insider.

„Докато Италия се нуждае от Европа, за да се измъкне от критичната фаза, Европа може да започне да се бори за оцеляване с ключов партньор, попаднал в неизвестното. След пет години, преживени в криза, която доведе до свалянето на Силвио Берлускони, Италия все още е най-голямото главоболие за Европа. Напрежението може да се засили през следващите месеци, а правителството на Ренци ще изпадне в колапс ”, обясни Мауро Барагиола от изследователския екип.

В последния анализ на ситуацията в отношенията между Ботуша и Стария континент експертите обсъждат Италия в дълбочина, като обхващат всички сектори в страната –от луксозните стоки до масивните проблеми на Италия с дълговете, които трупа.

Така на преден план изследователите изтъкват няколко причини, според които Италия създава най-големите главоболия на Европа.

Огромният проблем е размерът на външния дълг на страната, който всъщност отбележи исторически рекорд от над 2.228 трилиона евро през март.

В същото време Италия има публичен дълг над 131% от брутния вътрешен продукт на страната и ако това продължава със същото темпо, ситуацията може да се влоши много бързо.

Според изследователите еврото може окаже нов натиск върху задълженията на страната и европейските й партньори да се замислят за съвместните им отношения.

На второ място повишаването на популистките настроения и евроскептицизмът  могат да се спречкат с поддръжниците на ЕС и да помогнат за разпространението на подобни пристрастия.

Друг проблем в страната, който създава множество главоболия на ЕС, е и фактът, че много от големите институции оперират в Италия, а застоят на икономиката може да се отрази толкова зле, че големи компании да започнат да усещат затруднения.

Италия страда и от банковата криза през последните месеци, която доведе до отпускането на лоши заеми, като тези слабости могат да ощетят както страната, така и Европа.