Обаче прогнозите за резултатите в доклада за работните места през февруари предричат много по-слаб старт за 2007. Икономистите, допитани от Briefing.com и цитирани от CNN, очакват да бъдат разкривани около 100,000 нови работни места месечно през 2007 и ако те не грешат, това ще е най-ниската стойност от януари, по-ниска дори от двата месеца след удара на урагана Катрина.
През януари новите работни места бяха 111,000, което се оценява като разочароваща стойност.
Предвижда се, че нивото на безработица ще остане на 4.6%, макар една пета от икономистите, допитани от Ройтерс, да предвиждат увеличение на безработицата до 4.7% или й дават шест-месечен връх.
Конкретните данни ще са на разположение около 15:30 часа българско време.
Има и други показатели, които вещаят забавяне. Например това е броят на американските работници, които са се регистрирали за пръв път като безработни (initial jobless claims), който за последните четири седмици е на равнище, сходно с времето, когато американската икономика още носеше последствията от опустошителния ураган.
В сряда изследване на фирмата ADP установи, че за миналия месец в не правителствения сектор са разкрити само 57,000 нови работни места, което е най-ниско значение от юли 2003.
Очакват се далеч по-скромни корпоративни печалби в сравнение с тези през последните пет години. При това бизнес разходите за ново оборудване и капиталови стоки според най-последни данни са спаднали рязко, а има и цяло съзвездие други фактори, че компаниите са станали по-предпазливи.
Бившият шеф на федералния резерв Грийнспан напоследък отбеляза по-бавния ръст на корпоративната печалба като предупредителен сигнал за възможна рецесия.
Някои икономисти считат, че по-малкият брой назначавани на работа е още един знак за общата икономическа слабост.
Според изследователите от ADP, които дават месечна оценка на заетостта в САЩ, сегашното движение е естествено и отразява забавянето на американската икономика през второто тримесечие на 2006. „Заетостта е индикатор с отложено във времето действие" - очакванията са били проявлението на забавянето в ръста на работните места да се случи далеч по-рано. „Мисля, че най-накрая започнахме да го виждаме".
Заетите в частния сектор се очаква да се увеличат с 1,5 милиона през 2007, което ще даде оптимистичното месечно увеличение в частния сектор от 125,000 души. Но за началото на годината ръстът ще е далеч по-бавен, около и под 100,000 месечно.
Дейвид Уис, главен икономист на Standard & Poor's, казва, че според него част от спада през февруари може да се припише на студеното време, което намалява заетостта в строителния сектор. Освен това слабите продажби на търговците през февруари водят и до по-малко нови назначения в търговията на дребно.
Но според Уис забавянето в новите назначения е нещо естествено; затегнатият трудов пазар е довел до повишение на работните заплати и съответно за работодателите става твърде скъпо да назначават много нови служители.
S&P прогнозира 1.5 млн. нови работни места в САЩ през тази година (за публичния и частния сектор) спрямо 2.2 милиона регистрирани през 2007. „Това е типично на този стадий от експанзията" - обяснява Уис.
Някои икономисти не са така загрижени. Например директорът на икономическите изследвания на Argus Research Ямароне, който предвижда само 40,000 нови работни места през февруари (най-ниско значение от анализаторите на Ройтерс), отдава намалението на изключително студеното време през седмицата, която Департаментът на труда е проучвал заетостта.
Ямароне счита, че скоро работодателите ще се активизират да наемат нови служители. Основата е, че икономиката се развива с желания темп. Нивата на запасите са ниски. Скоро полиците по магазините и демонстрационните зали отново ще започнат да се пълнят, за което разбира се са необходими нови назначения на работа.