Вероятността през следващата седмица Федералният резерв на САЩ да намали основната си лихва остава голяма, въпреки по-добрите от очакваното данни за пазара на труда.

Официалната статистика вчера показа, че работодателите са добавили 94,000 нови работни места в списъците си, заплатите нарастват сравнително бързо, а безработицата е стабилна на 4.7%.

Тези окуражителни сигнали говорят, че заетостта и потребителските разходи в Америка ще се запазят непокътнати въпреки размирните пазари на жилища, кредити, наскоро и акции.  Като цяло притесненията от пълна икономическа рецесия заради недвижимия сектор отслабнаха.

Още по-благотворно е въздействието на новите данни, защото макроиконмистите очакваха нарастване на безработицата до 4.8% и едва 70,000 нови работни места. Новонаетите са значителен брой в образователните и здравните услуги, в продажбите и професионалните услуги, за сметка на строителството, производството и финансовия сектор.

Новите 94,000 работни места последваха удивителните 170,000 нови наети през октомри. Имало е 0.5% увеличение на почасовото заплащане през ноември ($17.63), в следствие на което инфлацията на работната заплата е с годишна база 3.8%.

Федералният резерв по-рано даде да се разбере, че данните за заетостта (изключвайки сезонните и непостоянни данни от селското стопанство) ще са ключов индикатор преди взимането на решението за лихвите, което ще стане във вторник.

Все пак малка е вероятността позитивният доклад от пазара на труда да промени решението да се понижи за пореден път основната лихва в САЩ.

Все още перспективите на американската икономика остават несигурни. Голям брой икономисти са на мнение, че догодина ръстът на БВП ще е 1.5% след сегашните годишно претеглени почти 5% икономически ръст.

Освен това данните за потребителското доверие говорят за най-значителен песимизъм от урагана Катрина досега. Виновни са опасенията за покачващи се цени на горивата (бензин и мазут) и понижаващи се цени на жилищата. Тегленето на кредит е станало по-трудно, по-ниските цени на жилищата са затруднили ипотекирането. Всичко това навява загриженост за потребителските разходи, формиращи две трети от икономиката на САЩ.

Икономистите в САЩ са възхитени от данните за заетостта, „колоната държаща икономиката", но притеснени за потреблението те намират като най-вероятно лихвата да бъде понижена с още четвърт процент през идната седмица. В момента федералната фондова лихва е 4.5%.