ОПЕК остави пазарите неподготвени, когато обяви непредвидено съкращаване на производството миналата седмица. Блокът направи така, че терминът "стагфлация" се върна в заглавията.

При това положение администрацията на президентът на САЩ Джо Байдън няма друг избор, освен да преразгледа позицията на страната и да се обърне към враговете си от миналото, за да запълни недостига. За тези планове всъщност се говори отдавна. Ангажирането на големи, но недоверени доставчици на петрол като Венецуела, бяха обсъдени в седмиците след старта на войната в Украйна, пише в свой анализ Oilprice.

След като фючърсите на петрола и газа скочиха, САЩ трябваше да отворят собствените си стратегически резерви. Изведнъж Байдън имаше нужда от повече петрол. Това обаче се превърна в сложен въпрос, като се имат предвид неговите остри критики към саудитския престолонаследник Мохамед Бин Салман по време на президентската кампания през 2020 г.

След като на руския петрол и газ бяха наложени санкции, а в същото време ОПЕК не желае да прави услуги на Байдън, САЩ започнаха да обмислят нови възможности.

Някога аутсайдер, лидерът Венецуела, сега е ухажван от Запада

Някога аутсайдер, лидерът на страната с най-големите петролни запаси в света, сега е ухажван от Запада

Дали европейските лидери най-накрая са се съгласили да приемат правителството на Мадуро?

Венецуела на Николас Мадуро беше предложена като противоречив, но обещаващ потенциален партньор. Все пак говорим за 304 милиарда барела доказани петролни запаси на Венецуела, повече от тези на Саудитска Арабия. Възстановяването на производството обаче означава премахване на режима на санкции, наложен в продължение на четири години при президента Доналд Тръмп.

Когато избухна войната САЩ предприеха първата си смела стъпка, позволявайки на Chevron да възобнови дългогодишните си операции във Венецуела миналия ноември. Това може да се нарече първата пукнатина в петролното ембарго. Първата доставка на венецуелски суров петрол замина за Мисисипи през януари.

Но няма да е достатъчно да бъдат премахнати санкциите, за да даде тласък на засегнатата от криза петролна индустрия на Венецуела. Ще са необходими редица големи международни петролни компании, а не само една единствена, да започнат да инвестират във възраждането на венецуелската петролна индустрия, за да увеличат отново обемите на износа.

Европейските производители Eni и Repsol имат вече установено присъствие във Венецуела и ще възобновят дейността си, ако администрацията на Байдън може да гарантира, че срещу тях няма да бъдат предприети действия. Сегашният скок в цените на петрола прави все по-вероятно президентът да се съгласи на този ход.

Производството на петрол във Венецуела се срина със 75% за 10 години

Производството на петрол в страната с най-големи залежи в света се срина със 75% за 10 години

Как така страна с толкова много петрол произвежда толкова малко?

Петролният резерв наСАЩ (SPR) се нуждае от презареждане, а Европа вече търси доставки за следващата зима. Следователно Венецуела изглежда като все по-примамлива опция за Байдън.