Противно на леещите се оптимистични прогнози от вицепремиера Симеон Дянков, положението на България в момента е много сериозно и трябва да бъдат взети незабавни мерки. Това е предупреждението на зам.-посланика на САЩ у нас Сюзън Сатън по време на конференция за трансатлантическите взаимоотношения между Европа и САЩ и ролята на България, организирана от Американската търговска камара в България по случай нейната 15 годишнина.

Енергийната зависимост е също сериозен проблем според Сатън, което може да окаже влияние върху цялата енергийна система на Европа, защото България има ключови позиции в енергийния пазар особено в региона.

"В момента около 40% от БВП на България се формира от сектори с евтина работна ръка и зависими от природните ресурси. Това трябва да се промени и да се даде предимство на иновативните индустрии, където може активно да работим със САЩ", каза в отговор икономическият министър Трайчо Трайков, цитиран от БТА. Той предупреди, че предстои страната да удари дъното на икономическия цикъл, като не уточни кога ще стане това.

По данни на МИЕТ България внася около 75% от своите първични енергийни източници като нефт, газ, ядрено гориво, въглища от Русия. Само вносът на сурови горива, нефт и електричество достига близо 2 млрд. евро годишно. В петролната индустрията съществува голяма концентрация на „пазарна мощ". Цялото количество суров петрол и голяма част от рафинираните продукти се внасят от Русия.

На форума беше прочетен и поздравителен адрес от премиера Борисов, в който той декларира ангажимента да се създаде сигурност за инвестициите в България и подчертава, че в България ще се спазват стриктни правила.

данни на МИЕТ България внася около 75% от своите първични енергийни източници като нефт, газ, ядрено гориво, въглища от Русия. Само вносът на сурови горива, нефт и електричество достига близо 2 млрд. евро годишно. В петролната индустрията съществува голяма концентрация на „пазарна мощ". Цялото количество суров петрол и голяма част от рафинираните продукти се внасят от Русия.

"Трябва да се стремим да откъснем плода, който е на най-ниската клонка", така описа търговските взаимоотношения между Европа и САЩ, Хуан Верде, зам.-помощник секретар по търговията на САЩ. По думите му именно на трансатлантическите икономически връзки се формира над половината от търговския оборот на САЩ.

"Секторите, в които трябва да укрепваме връзките си са зелените технологии, нанотехнологиите и интелигентните системи", препоръча Верде. Той обясни, че има около пет крачки, които Брюксел и Вашингтон трябва да направят, за да подобрят връзките си, преди Индия, Китай и Бразилия да са ги изпреварили в развитие на високите технологии.