Европейският съюз не се страхува от Русия. Това заяви по време на съвместна пресконференция с руския премиер Дмитрий Медведев след края на срещата ЕС-Русия ръководителят на Европейската комисия Жозе Барозу, съобщава news.bg.,

„Моят отговор е не. Не само, че не се страхуваме от Русия, но искаме да развиваме конструктивно партньорство", отговори на въпрос Барозу цитиран от руски медии.

„Ние обсъждаме това открито не само в нашия кръг, не само с руския президент Путин, но и в рамките на обществените консултации", добави той.

Той призна, че отношенията между Русия и ЕС имат някои проблеми, има въпроси, по които становищата на страните се различават. Въпреки това „тези отношения са важни за нас", изтъкна Барозу. „Русия е важна част от европейската цивилизация, ние сме горди с тази част", подчерта той.

Във връзка с енергийното сътрудничество руският премиер Медведев обяви, че Русия и ЕС са подписали „пътна карта" за сътрудничество в сферата на енергетиката до 2050 година.
„Енергопроектът" има за цел изграждане на инфраструктурни проекти, според руски дипломат.

Медведев призова ЕС да се вслуша в аргументите на Русия по „третия енергопакет".
Колегите от ЕС са длъжни да изслушат нашите аргументи, каза Медведев и подчерта, че това може да допринесе за ефективно сътрудничество десетилетия напред.
Барозу поясни, че има трудности при решаване на енергийните въпроси, но страните са готови да си сътрудничат.

„ЕС се явява основният потребител на енергийни ресурси от Русия", каза председателят на ЕК. По думите му 80% от руския нефт се насочва към ЕС и 70% от руския газ.
„Заинтересовани сме от прозрачна, открита и предсказуема рамка", каза той, подчертавайки, че има трудности, но двете страни са склонни да си сътрудничат открито.

"Не знам дали ще бъдем живи, но ние се стремим към постигане на резултати, както и нашата крайна цел - паневропейско енергийно пространство", добави Барозу.

По отношение на спорния въпрос с визовия режим между ЕС и Русия Барозу подчерта, че би искал да отмени визовия режим с Русия още „днес", но е нужна подкрепата на всички държави-членки на ЕС.

„Ние сме последователи на нашата цел - въвеждане на безвизов режим, но ние трябва да сме честни и открити. Нееднократно говорихме с руските власти, че трябва да привлечем подкрепата на държавите-членки", каза Барозу.
„Бих искал безвизовият режим да бъде въведен още днес, това е една мечта...Но е ясно, че в един момент, утре тази цел не може да бъде постигната", добави той.

По думите му е необходимо решаване на редица проблемни въпроси, включително технически, с които ще се опрости визовия режим.

Руският премиер заяви от своя страна, че визовият режим между Русия и страните от ЕС е длъжно да бъде отменен и че това остава важен въпрос в съвместното сътрудничество.
По думите му този проблем остава голяма бариера между гражданите на Русия и страните от ЕС.
Диалогът за безвизов режим между ЕС и Русия бе започнат през 2007 година.
Друга повдигната тема по време на пресконференцията бе търговският оборот между двете страни. Според Медведев той се е увеличил с 5%, до 410 милиарда долара.
Той подчерта, че „цифрите за търговското сътрудничество са добри, безпрецедентно високи".

„Ние подкрепяме еврото, тя е силна и стабилна валута", изтъкна той.
Вчера Владимир Путин заяви, че Русия и ЕС ще се опитат да достигнат до оборот от 500 милиарда долара.

По въпроса за Кипър Медведев заяви, че Русия не се отказва от участие в решение на проблема на Кипър. Припомняме, днес стана ясно, че след двудневни преговори между Русия и Кипър не бе постигнато споразумение за отпускане на пари на островната страна.
Медведев изтъкна, че Русия не е затворила вратата за Кипър и не се е отказала да предостави помощ.

По думите му Русия ще помогне на Кипър и ще се включи в процеса, след като ЕС и островната страна се договорят.

ЕС е готов да изчака алтернативно предложение от Кипър за спасяване от кризата, заяви от своя страна Барозу, но подчерта, че за момента такова не е получено. По думите му не трябва да се губи време и трябва да се търси алтернатива, която да е удобна за островната страна и еврозоната.