Равно поле е село, разположено недалеч от София. Нищо в неговите схлупени къщи, изоставени цехове и надупчени улици с днешна дата не показва, че на това място е трябвало да се издига първия "умен град" в Европа - построен от китайска компания с благословията на българското правителство, с огромен хотел, мол, офиси, жилища, развлекателни центрове, казино и голяма розова градина. Вместо хиляди работни места и просперитет, днес Равно поле в най-добрия случай ще се сдобие с леко разширен голф клуб.
За съдбата на проваления проект пише South China Morning Post в свой обширен материал.
Голяма амбиция
Началото е поставено преди близо 10 години. Тогава базираната в Хонконг компания Bulgaria Development Holdings Limited закупува голф игрището край селото за приблизително 11 млн. долара, като планът е то и околните ниви да се превърнат в луксозен комплекс на име "Света София" с обща площ от 1 млн. квадратни метра.
Източник: https://bdh-bg.com/
Сред екстрите са търговския център с дизайн, подобен на този на Dubai Mall, аквапарк, копие на Sega Joupolis от Токио и какво ли още не. Всичко това - на половин час с кола от София.
В промоционално видео проектът е представен като ключов за китайската инициатива за сътрудничество с Европа "Един пояс, един път" и се твърди, че строителството ще създаде 10 000 работни места, а хиляди ще бъдат заети след това в новия град.
Източник: Bulgaria Development Holdings
Във видео от 2016 г. генералният консул на България в Шанхай Димитър Абаджиев (бивш депутат в няколко парламента, преминал през СДС, ДСБ и РЗС - б.р.) заявява пред събитие с потенциални инвеститори следното: "Станете наши партньори в проекта на Bulgaria Development Holdings "Света София". Много е важно, защото можете да закупите акции в проект като този и ще получите статут на постоянно пребиваващи, а след това - и българско гражданство, което ви прави граждани на ЕС и ще можете да се възползвате от свободното движение в ЕС. (...) Много е важно, че имате пълна политическа подкрепа в България. Тук е Българската агенция за инвестиции, тук е българският посланик, тук съм аз като генерален консул - ние представляваме българската държава и мога да ви уверя, че ако инвестирате в България, ще получите нашата подкрепа".
През 2017 г. проектът получава приоритетен статут от Българската агенция за инвестиции с цел улеснена реализация, пише SCMP. BalkanInsight цитира официална информация, според която инвестицията е за близо 1,6 млрд. лева.
Действително, на церемонията по официалния старт през 2018 г. в София политическата подкрепа е налице - присъстват тогавашният икономически министър Емил Караниколов и директорът на Българската банка за развитие Стоян Маврдоиев, който заявява, че ще се строи "град на бъдещето".
Източник: Bulgaria Development Holdings
В тази посока са и репортажите на китайските държавни медии. Телевизия CGTN обявява, че с помощта на Китайската държавна строителна компания и телеком гиганта ZTE ще се гради "умен град" по концепция, "която многократно се е доказала в Китай". Кадрите показват даже и нивите, в които се твърди, че ще влезе строителната техника след събирането на реколтата. Годината е 2018 г., очакването е първата фаза на проекта да приключи до 2021 г.
Реалността
Скоро след церемонията целият проект около "Света София" пропада. Същинската строителна работа въобще не започва, голф игрището тихомълком е продадено, а Bulgaria Development Holdings опразват софийския си офис.
Репортерът от Soutch China Morning Post отива на място и се среща с изпълнителния директор на сегашното дружество собственик на голф игрището Ангел Ангелов. "Купихме го от тях през септември 2019 г., преди коронавируса. Те просто бяха купили голф игрището и толкова (...) Това, което показваха на хората, беше доста различно от реалността - на хартия беше добре, но всичко останало беше катастрофално", разказва той пред медията.
По думите му Bulgaria Development Holdings не са официално във фалит, но имат дългове и се е наложило да напуснат офиса си в столичния "Мегапарк" заради неплатен от месеци наем.
Главният секретар на Българската агенция за инвестиции Теодора Ставрева коментира, че има две причини за провала на проекта: "На първо място - неосигурено финансиране и, на второ, проблеми с придобиването на терените, върху които проектът трябваше да бъде реализиран". Тя подчертава, че това е частна инициатива и не са били похарчени пари на данъкоплатците.
Авторът на материала пътува и до Хонконг, за да се срещне и с изпълнителния директор на Bulgaria Development Holdings Джоси Лок. Тя признава, че проектът никога не е имал връзка с многомилиардната инициатива "Един пояс, един път": "ZTE ни казаха: "Понеже сте ни партньори, ние ще ви помогнем с това да можете да твърдите, че този проект е в рамките на "Един пояс, един път". Честно казано, не получихме никакво финансиране от Китай, името беше просто трик".
По отношение на българските политици, тя отбелязва, че те са подкрепяли "Света София" и като цяло промотират България много интензивно в Азия, "но не са добри в маркетинга", а и "сложната" ситуация у нас е допринесла за пропадането на проекта.
Въпреки това Лок е категорична, че "Света София" не е провал и има намерение да реализира други начинания у нас - но в по-малък мащаб и по-близо до столицата.
Строи се и в Равно поле. Ще се появят допълнителна хотелска част, къщи, спа център и конгресен център. "Определено няма да е българският Лас Вегас", коментира с усмивка настоящият изпълнителен директор на St.Sofia Golf Club & Spa.
ognyan-petkov
на 21.02.2023 в 15:37:13 #2Aбе какво стана със завода за електромобили на простоКиро? Произведе ли вече първата серия?
da-ni
на 21.02.2023 в 11:18:24 #1Още един е забравил да си пие хапчетата...