Цените на петрола са стабилни в началото на петъчната търговия, благодарение на рекордния внос на суровината в Китай и съкращаването на добива в ОПЕК.

Но отсъствието на ясни сигнали за посоката на пазара играе срещу петролните котировки, като суровината се търгува в тесен ценови коридор.

Сутринта фючърсите за сорта Brent поскъпнаха с 0,23 процента до $55,76 за барел.

Американският еталон WTI в същото време се търгува по $53,13 за барел,с 0,25 процента повече от края на вчерашната сесия.Според участници на пазара, котировките се подкрепят от големия импорт на петрол в Китай. През януари той е нараснал с 27,5 процента на годишна база до 34 милиона тона (8,01 млн. барела на денонощие). Това е трета по величина стойност на този показател, отстъпвайки все пак на декември, когато вносът на суровината достигна 8,57 милиона барела на денонощие.

Но анализаторите на BMI Research прогнозират отслабване на търсенeто на петрол в Китай през първата половина на 2017 година, отбелязва Reutters. Според тях преработващите мощности в страната ще се намалят за периода с 6 на сто поради сезонни ремонти и намаляване на квотите за нос на т.нар."самовари" - независими частни преработващи заводи.

Съкращаването на добива в ОПЕК и другите участници в споразумението, вкл. Русия, също е на страната на петролните цени. Към този момент намаляването на производството и съответно предлагането се е намалило в рамките на петролния пакт с около 1,1 милиона барела на денонощие.

Поначало пазарът се съмнява в добросъвестното придържане на участниците в уговореното съкращаване на долива през първата половина на годината с 1,8 млн. барела на денонощие. Като досега то се изпълнява на над 80 процента, а следващия отчет на ОПЕК ще излезе следващата седмица.

В същото време продължаващият ръст на запасите и действащите сондажи в САЩ натискат надолу цените на суровината.

В резултат на това цената на фючърсите и за двата еталонни сорта е спадна с 4-5 процента от началото на януари, когато петролният пакт влез в сила.