Цените на петрола продължават да се покачват във вторник сутринта. В понеделник те достигнаха върховете от последните две седмици.

Към 9:15 ч. българско време майските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures поскъпнаха с $2,86 до $118,48 за барел. Ден по-рано цената на Brent скочи със 7,69 долара (7,1%) до 115,62 долара за барел.

Цената на априлските фючърси за американския еталон WTI към същия момент при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) се покачи с $2,24 до $114,38 за барел. По време на предишната сесия тези договори поскъпнаха със 7,42 долара (7,1%) до 112,12 долара за барел.

Значителен натиск върху търговците идва от съобщенията, че ЕС може да разшири санкциите срещу Русия чрез ограничаване на вноса на енергия. В Евросъюза има нарастваща подкрепа за мярката, която включва забрана на доставките на петрол, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на дипломати, участващи в дискусията.

САЩ и Обединеното кралство вече са предприели тази стъпка. За ЕС обаче е по-трудно да вземе това решение, като се има предвид зависимостта на общността от доставките от Русия. Около 30% от вноса на петрол в ЕС идва от Русия, припомня анализаторът на Commerzbank Карстен Фрич. "Що се отнася до бензина, руският петрол представлява не по-малко от 80% от доставките за Европейския съюз", добави експертът.

Освен това ракетните удари на йеменските хуси по саудитска територия, включително по склада на петролната компания Saudi Aramco в Джизан, както и завода за преработка на газ в Янбу, също допринасят за повишаването на цените на горивата.

"Въпреки че не са нанесени сериозни щети, това ясно показва, че прекъсвания на доставките също са възможни и би било практически невъзможно да бъдат компенсирани при настоящите условия", отбеляза Фрич.