От януари 2007 г. започва осъществяването на проект за пилотно въвеждането на електронна здравна карта. Той ще продължи около осем месеца, като ще обхване 1000 пациенти, трима общопрактикуващи лекари и пет аптеки, и е на обща стойност 400 000 лв.

Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването д-р Валери Цеков на пресконференция в Министерски съвет днес, 28 декември.

Пилотният проект е част от предвидените действия и мерки за развитие на електронното здравеопазване у нас. На днешното си заседание правителството одобри Национална стратегия за внедряване на електронно здравеопазване, чиято реализация е предвидена за период от 7 години.

Разработване на електронни здравни карти, предоставяне на здравни услуги он-лайн и изграждане на информационни мрежи в областта на здравеопазването са основните цели на приетата от Министерски съвет стратегия.

Чрез използването на съвременните постижения на информационните и комуникационни технологии лекарите ще могат да получават повече информация както за новите тенденции в медицината, така и за своите пациенти, а гражданите да имат достъп до повече информация за своите права като здравноосигурени, за възможностите на лечебните заведения да оказват различни медицински услуги.

Медицинските специалисти ще имат възможност да получават консултативна помощ при по-сложни ситуации, а пациентите, които се намират в по-отдалечени райони - специализирана помощ от дистанция, предвижда още утвърдената стратегия.

Стратегията предвижда изграждането на електронни досиета и електронни здравни карти, каквито ще има всеки български гражданин и които ще са част от интегрираната информационна система на здравеопазването. Гражданинът, нуждаещ се от здравна помощ, представя електронна карта, чрез която става възможен достъпът до необходимите здравни услуги - преглед, изследвания, издаване на направления, предписване на лечение, болничен престой и лечение, ползване на спешна медицинска помощ и др. Информацията за реализираните услуги се отразява в интегрираната електронна система на здравеопазването от здравните специалисти.

Чрез стартиращият от януари 2007 г. пилотен проект ще се прецени каква информация е необходимо да се включва в електронната здравна карта. След анализ на резултатите ще се реши дали електронната здравна карта да бъде въведена на национално ниво през 2008 г. или 2009 г., каза д-р Цеков.