Индексът на ISM за дейността на американските производители се е качил до 50.7 пункта през януари от 48.4 през декември. Очакванията за днешната стойност се движиха около 47.3 пункта. Припомняме, че индекс под 50 пункта означава свиване на производството, а ако тази тенденция продължи повече от три месеца, икономистите обявяват „рецесия в производствения сектор".
Ценовият индекс за януари скача до 76.0 пункта от 68.0 пункта за декември, което е сигурен сигнал за покачване на инфлацията в страната. Индексът на новите поръчки също увеличава стойността си до 49.5 от 46.9 през декември.
За съжаление обаче, измерителят на трудовата заетост, включен в ISM за януари, пада до 47.1 от 48.7 през декември (тук няма изненада спрямо слабите данни за пазара на труда по-рано днес). Именно тази част от доклада, може да се приеме като определяща от Федералния резерв, при решението за следваща промяна на лихвеното ниво.
„Данните днес са изключително противоречиви, каквато е и реакцията на пазарите", коментира американски анализатор. „Имаме едновременно силни и слаби данни, което в никакъв случай не е признак на рецесия...засега", продължава той.
Веднага след изнасянето на по-добрите данни за производствената активност в САЩ и заради обявената новина за предстояща сделка между Microsoft и Yahoo!, щатските борсови индекси скочиха с повече от 1%, но в последствие върнаха около нулевото ниво. Доларът пък върна голяма част от загубата си към еврото, като в момента се котира около $1.4810 за евро.
„Имаме $14-трилионна икономика, за която не сме сигурни в каква посока се движи. Икономическите данни са толкова различни, че пазарите се объркват и не знаят на къде да поемат", коментира икономист от Goldman Sachs.