Почти половината от европейците, които не притежават собствен дом, вече са се отказали от мечтата някога да успеят да се сдобият с такъв, показва изследване, цитирано от Reuters. Най-големи песимисти са британците и германците.
Изследването е проведено от холандската банка ING в 13 европейските държави. Резултатите сочат, че 48% не смятат, че ще успеят да си закупят собствен дом.
65% от тези, които не притежават жилище, заявяват, че смятат наличието на собствен дом за признак на успех. Най-вече така смятат поляците (72%), турците (70%) и румънците (70%).
Иън Брайт, главен икономист и управляващ директор на групата за изследвания в ING, посочва, че много хора са разочаровани от съдбата си. "Повечето хора искат да си купят къща. Но много от тях вече започват да приемат, че най-вероятно няма да успеят", казва той.
В изследването няма и дума за политиката на отделните държави, но през последните избори в редица предизборни кампании се видя гневът сред гласоподавателите за растящата пропаст между "имащите" и "нямащите".
Надеждите на хората, че ще могат да притежават някога свой дом, са най-ниски във Великобритания и Германия. Цените на жилищата на Острова отдавна са твърде високи за много британци, а въпреки Brexit те продължават да растат, докато доходите намаляват.
В Германия, въпреки че бяха сравнително евтини в сравнение с останалите държави, цените на жилищата се повишиха рязко през последните години - частично и заради рекордно ниските лихви, определени от Европейската централна банка, които окуражиха домакинствата да теглят кредити. В градове като Берлин, Хамбург, Мюнхен и Франкфурт цените скочиха с над 60% от 2010 г. насам.
Най-оптимистично настроени са тези в Турция и Румъния - съотвено 29 и 31% от тези, които нямат дом, смятат, че никога няма да успеят да си купят.
България не е включена в изследването.