На Европа й предстои тежка зима. Без руски природен газ блокът може да изпадне в ситуация на недостиг на енергия. Засега газохранилищата са пълни на над 90% в повечето страни, но с настъпване на по-студеното време и търсенето на енергия ще се увеличи значително.
Близо 7% от населението в Европейския не е било в състояние да отоплява достатъчно дома си през 2021 г. Най-засегнатата страна от енергийна бедност е България, където почти всеки четвърти човек (23,7%) е бил в такава ситуация миналата година. След страната ни е Литва (22,5%), както и Кипър (19,4%). Това показват данни на европейската статистическа служба Eurostat за минлата година.
Сметките за отопление ще се увеличат - домакинствата поемат основната тежест на разходите. Само в Обединеното кралство се очаква всяко трето домакинство да изпадне в енергийна бедност тази зима.
Според ЕС енергийна бедност е ситуация, в която домакинствата нямат възможност за достъп до основни енергийни услуги. Енергийната бедност е голямо и предизвикателство пред ЕС - през 2018 година над 34 милиона европейци не са можели да отопляват достатъчно домовете.
Най-ниските нива на енергийна бедност са регистрирани в Швейцария (0,2%) и Норвегия (0,8%). За разлика от тях страните в Южна Европа показват по-висок дял на хората, които не са в състояние да отопляват домовете си достатъчно през зимния сезон - през 2021 г. Средната стойност за Европа е 6,9%. Може да предположим, че в данните за 2022 г., тази цифра ще е по-висока.
По данни на Eurostat през първата половина на 2022 г. средните цени на електроенергията за домакинствата в ЕС се са увеличили рязко в сравнение със същия период на 2021 г. - от 22 евро за 100 kWh до 25,3 евро за 100 kWh.
Средните цени на газа също отчитат увеличение в сравнение със същия период на 2021 г. - от 6,4 евро за 100 kWh до 8,6 евро за 100 kWh през първата половина на 2022 г.
Наскоро цените на едро за електроенергия и газ се увеличиха значително в целия ЕС. Разходите за доставки са основната причина за покачването.
projekt
на 08.11.2022 в 15:17:00 #1Аз не разбирам какво искат да ни кажат с тая новина. Нали ни обясняваха че газ имало колкото щеш. Даже Киро беше уредил 70-80 танкера на по ниски цени, около Европа обикалят танкери...... като лешояди Нали ни убеждаваха че нямаме нужда от руска газ. Сега пак руснаците са ни виновни, че не искаме да купуваме от тях защото САЩ не ни разрешават