Мрачните перспективи на италианското правителство за икономиката бяха потвърдени във вторник, като новите прогнози почти не предвиждат ръст през тази година.
След среща в Рим кабинетът намали целта си за растеж тази година до едва 0,2%. Тази цифра - в сравнение с 1% преди това - включва оценката на въздействието на мерките, на които правителството вече се съгласи, за да помогне на икономиката. Ръстът тази година ще бъде 0,1% без мерките, информира Bloomberg.
Правителството заяви, че е одобрило прогнозите за икономиката и публичните финанси за следващите две години и не планира допълнителни мерки тази година.
Според проектоплана прогнозата за дефицита за 2019 г. е 2,5% от БВП, докато целта, включваща въздействието на планираните мерки за подпомагане на политиката, е 2,4%.
Новите цифри ясно показват тежката икономическа ситуация в Италия, където икономиката е изпадна в рецесия в края на миналата година. Освен това по-широкият дефицит би могъл да подготви почвата за нов конфликт между популисткото правителство и Европейската комисия.
Съществува и риск от нови конфликти в рамките на коалицията "Пет звезди" и Лигата. И двете имат своите бюджетни приоритети, но липсата на фискално пространство означава, че ще трябва да има компромис по отношение на разходите.
Прогнозата за новия дефицит се сравнява с цифрата 2,04%, на която Италия се съгласи с Комисията след месеци на преговори. По-слаб растеж ще направи по-трудно, ако не и невъзможно, спазването на това обещание.
Цели за приватизацията
Отделно, Министерството на финансите заяви в изявление, че Италия планира да намали държавния си дълг до 131,3% от БВП през следващата година и до 130,2% през 2021 г. Правителството също така планира първичен излишък, разликата между данъчните постъпления и публичните разходи без лихвени плащания тази година 1,2% от БВП. Това е спад от нивото 1,6% през 2018 г.
Правителството запази целта си за приватизация от 1% от БВП за тази година, като залага приходи от приватизация на 0,3% от БВП през 2020 година.
Правителството може да постигне целта за тази година, като продаде дялове на обща стойност 10 млрд. евро в Eni, ENAV, Poste Italiane и STMIcroelectronics на държавния кредитор Cassa Depositi e Prestiti, съобщава Il Sole 24 Ore.
Спредът между 10-годишния италиански и германски дълг се сви до 242 базисни пункта във вторник от 249 базисни пункта. Все още е почти двойно повече от преди година.
"Това лошо равновесие е много крехко", казва Никола Нобиле, икономист в Oxford Economics, в доклад, публикуван във вторник. "Основното притеснение остава политическата среда. Макар да е трудно да се предвиди какво ще се случи на политическия фронт, не очакваме сегашното правителство да оцелее след петгодишния си мандат. "
В проекта на документа се казва също, че коалиционните планове ще въведат нови данъчни групи от 15 и 20 процента върху личните доходи - мярка, подкрепена от про-бизнес лигата.
Несъгласието в кабинета, с финансовия министър Джовани Триа, предупреждаващо, че мерките не могат да бъдат финансирани без увеличаване на ДДС, доведе до размита версия на по-ранни предложения за плосък данък, съобщават вестниците, сред които Ла Стампа.
Италия ще използва резервен фонд от 2 млрд. евро (2,2 млрд. долара). Това би могло да му позволи да се придържа към ангажимента си за структурния дефицит.