От влизането ни в ЕС птицевъдството ни върви надолу, каза на пресконференция Борис Стоименов, председател на Съюза на птицевъдите в България (СПБ). Той посочи, че основният проблем пред сектора е големия натиск на вноса на яйца и птиче месо.

Стоименов коментира, че у нас идват яйца предимно от Полша на цена от 12 ст., а местните фермери там ги продават по 14 ст. Според него подобна разлика е необяснима.

В Румъния птицевъдите се подпомагат, ако са надхвърлили показателите за хуманно отношение към кокошките. Поради тази причина, ние не може да се конкурираме и с тях, заяви Стоименов.

Вносът от ЕС на яйца на българския пазар е в размер на 15%, а от него 30 на сто са със спорно качество, заяви заместник-председателя на Съюза на птицевъдите Димитър Белорешков. Над 80 000 тона птиче месо са внесени миналата година при цена два пъти по-ниска отколкото е експортна цена на родното производство, посочи той.

Има родни фирми, които търгуват на Арабския свят, като определено може да се каже, че българското птиче месо се радва на интерес, заявиха от съюза на птицевъдите. Пречка на този пазара обаче се явява изискването, че кокошките трябва да се колят срещу слънцето, което при съвременните директиви на ЕС за хуманно отношение към животните е трудно постижимо.

Миналият месец стана ясно, че недобросъвестни търговци ни мамят с яйцата. Схемите, които се прилагат, са разлика в действителния и в написания на опаковките размер. Яйцата имат размери по аналогия с тези при дрехите - S, M, L, XL, така че производителите пишат на опаковката L, а вътре слагат яйца с размер M.