Да се обясни на хората, че от въвеждането на разделното събиране ще има полза всеки един от нас е основната цел на започналата информационна стратегия за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

Това съобщи на пресконференция днес заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев.

Стратегията се реализира съвместно от Министерството на околната среда и водите и петте организации за разделно събиране на отпадъци от опаковки - "Екопак", "Екобулпак", "Репак", "Булекопак" и "Рекопак".

България е бедна на суровини, опаковките са ценни суровини и не трябва да допускаме те да бъдат унищожавани на сметищата, посочи Чавдар Георгиев. Той представи данни, според които, ако се въведе изцяло системата за разделно събиране, потреблението на енергия и на суровини ще се понижи със 70 до 90 процента.

От това полза ще имаме всички потребители, защото цените на стоките ще се понижат, обясни Чавдар Георгиев. Той посочи още, че след пълното разгръщане на системата, на депата ще се изхвърлят с 40 на сто по-малко отпадъци.

Най-голяма готовност за въвеждане на разделно сметосъбиране изразяват хотелиерите, позовавайки се на резултати от направено по поръчка на МОСВ социологическо проучване за нагласите на хората и готовността им да събират разделно. Според предварителните резултати над 60 на сто от хората възприемат замърсяването на жизнената среда като най-големия дразнител.

Чакъров подчерта, че ПУДООС, пропорционално на своя пазарен дял от 10-12 на сто в областта на отпадъците от опаковки, който се определя от постъпващите продуктови такси, финансира дейности по разделното събиране. Към момента са отпуснати над 1 млн. лева за такива дейности на община Русе, над 1 млн. лева на Добрич, над 1,5 млн. лева на Карлово, 680 000 лева на Троян и 600 000 лева на Кюстендил.