Недостигът на кадри се превръща във все по-сериозен проблем за държавите от Централна и Източна Европа на фона на бързото икономическо развитие през последната година. Някои работодатели от региона обаче са намерили иновативен начин да се справят с него.
За това разказва ръководител на фабрика в унгарския град Папа Габор Кирали, който споделя, че още преди няколко години със собствениците на завода са коментирали, как липсата на служители ще се превърне в "шокираща реалност".
Днес безработицата в града, където се намира и производствената база на Hirbenberger Automotive Safety, се доближава до нула, разказват от Reuters.
Това е и причината от компаниите да потърсят решение на проблема със заместването на работниците с роботи.
Към момента компанията е инвестирала 2,5 милиона евро в автоматизацията на две производствени линии, където се правят автомобилни компоненти за големи брандове като BMW, Mercedes, Volkswagen и Audi. И подхода на Hirbenberger Automotive Safety не е изключение.
Фирми от цяла Централна и Източна Европа правят сериозни инвестиции в автоматизация, за да компенсират "изтичането" на кадри, започнало по-осезаемо през годините на финансовата криза и изострило се през 2011 година.
И ако на много други места по света заместването на човешкия труд от роботите буди опасения, то в този регион на Стария континент това е единственото спасение за компаниите, които не искат да изгубят клиентите и пазарния си дял.
Въпреки осезаемото повишаване на заплатите в страните от ЦИЕ за компаниите е все по-трудно да наемат служители.
"Преди кризата нямаше достатъчно свободен капитал, докато работната ръка беше много евтина и имаше достатъчно много хора, които искаха да бъдат наети", казва Атила Годи, която е мениджър в унгарския производител на керемиди Terran Tetocserep.
Промяната на условията обаче принуждава дружеството да вложи 900 хиляди евро само за миналата година в роботи и други машини.
"Тенденцията обаче се обърна. Сега имаме капитал, който трябва да бъде инвестиран в съвременни технологии, а цената на труда се покачва", допълва Годи.