Министерският съвет одобри проект на споразумение за икономическо сътрудничество между правителствата на България и Китайската народна република. То ще бъде подписано при предстоящото посещение в Пекин на премиера Сергей Станишев от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

В споразумението двете страни се договарят да развиват и разширяват икономическото си сътрудничество чрез обмен на информация от взаимен интерес, участие в международни панаири и изложби и др. Българската и китайската страна ще съдействат за откриването на представителства и клонове на компании в двете държави, ще насърчават развитието на контактите между финансовите институции и ще обменят информация за програми и проекти и насърчаване на участието на предприемачите в тяхната реализация.

Китай, която е една от най-бързо развиващите се икономики в света, е най-големият партньор на страната ни в Азия. През последните години се отчита силно активизиране на търговско-икономическото сътрудничество.

През 2005 г. стокообменът между България и Китай достигна рекордните 779,9 млн. долара, което е ръст от 55 на сто спрямо 2004 г. Износът се повиши със 100% и възлиза на 71,9 млн. долара. За първи път темпът на нарастване на експорта изпреварва ръста по вноса. През първите осем месеца на 2006 г. стокообменът се увеличава с 25% спрямо същият период на м. г. Той е 601 млн. долара.

Страната ни изнася за Китай продукти и полупродукти от желязо, стомана, медни руди и техните концентрати, инструменти и апаратура за леярската промишленост. Най-търсените китайски стоки на българския пазар са предимно информационни машини, радиоапаратура, части за мотоциклети, електроуреди, играчки, обувки и т. н.

В края на 2005 г. общият обем на китайските инвестиции у нас възлиза на 7,1 млн. долара. Най-голямото китайско капиталовложение у нас е на "Лифан груп" в смесеното предприятие за производство на климатична техника, което бе създадено през 2004 г. с българския консорциум "ДАЕСЕФ".