В понеделник Саркози ще стане първият държавен глава, който ще вземе участие в среща на финансовите министри от Еврозоната. Първите финансисти на тринадесетте държави се събират в Брюксел на месечното си заседание.
Саркози лично ще направи промоция на „Саркономиката" - визия за интервенционистична икономика (с намеса от правителствата) и монетарна политика, която да изразява споразумение на правителствата в ЕС и на страните от Еврозоната.
Противници на икономическите идеи на Саркози вероятно ще са германското правителство, Европейската комисия и някои други, Те ще изтъкнат неприемливостта на решението на Саркози да се отметне от обещанието за намаляване на дълга на Франция.
Тази седмица Париж заяви, че даже няма и да се опитва да достига европейската цел от 25% намаление на бюджетния дефицит за следващата година. Саркози е избрал да осъществи обещанията си да намали данъците, но без да направи еквивалентите свивания на публичните разходи.
Според служители в Берлин и Брюксел, двата главни подхода на Саркози противоречат един на друг.
Длъжностно лице в Комисията е казало: „Президентът Саркози призовава за икономическо правителство на Европа и в същото време във Франция нарушава обещанията поети към партньорите си без да се замисля какви ще са последиците за Еврозоната".
Пеер Щайнбрюк, финансовият министър на Германия, е заявил, че ако Франция откаже да уважи отправените упреци към страната за дълга, „ще има проблем, не само от германска гледна точка, но също и от Комисията и другите страни - членки".
За да си гарантира промяна в текста в договора за ЕС по време на срещата на европейските лидери в Брюксел преди две седмици, новият френски президент направи серия изявления, в които претендираше, че ще спасява Европа.
Освен това той е казал, че предложението за договор отваря пътя за неговата собствена интервенционистична - някои ще кажат протекционистична - визия за икономика на Европа, управлявана съвместно от европейските правителства.
Саркози успя да премахне малка, но изключително съществена част от текста на проекто-договор за Европа: „честната и несмущавана конкуренция" вече не е „цел" на Европейския съюз.
По този начин Франция ще може да продължи противоречивото субсидиране на традиционните национални отрасли, особено в селското стопанство. Последното във Франция сериозно ще пострада, ако се допусне свободната конкуренция на селскостопанска продукция от държави, произвеждащи при по-ниски цени.
Миналата седмица в Страсбург Саркози е обяснил защо му е нужна промяната: сега ЕС ще може да действа „срещу дъмпинга, да се създаде система за търговски преференции в общноста и европейската индустриална политика ще си дойде на мястото".
Саркономиката в този й вид е новина, и то една вбесяваща новина, за Европейската комисия и за много от европейските лидери, включително за новия британски премиер Гордън Браун.
Решавайки да посети лично една по-скоро техническа среща на Еврозоната, президентът Саркози отбелязва политическа точка. Той счита, че твърде много от икономическото и монетарно „вземане на решения" е оставено на „техниците" от Европейската централна Банка или е оставено на „автопилот" съобразно „либералната" догма.
Макар че във Франция Саркози си направи имидж на „англо-саксонец" и по-ориентиран към свободния пазар от своите предшественици, Саркози вярва, че политиците и политиката трябва да властват над бюрократите, техниците и дори пазарите.
„Саркономиката" изисква да се вземат решения (за промишлената политика, лихвените нива или валутите) най-малкото със значително изразявне на политическа воля от страните на ЕС.
И затова вероятно президентът Саркози ще възрази, че противоречие между желанието му за „Европейско икономическо правителство" и едностранното нарушаване правилата на ЕС за дълга чисто и просто няма.
Но германците възразяват, че Саркози иска да си опече сладкиша и сам да си го изяде. Тоест, Франция с нейната (все още) 35 часова работна седмица и голям бюджетен дефицит ще се възползва от стабилността на валутата и от ръста, генериран от съкращаването на дълга, постигнато със сериозни усилия от Германия и някои други. Франция няма да изпита непосредствената болка от свиване на държавните разходи или вдигане на данъци.
Янко
на 08.07.2007 в 23:59:30 #11Саркози е чучулото който ще закопае ЕС в интерес на "жабарите". Видяхте ли оня ден как спортуваше другаря Саркози с тениска с големи надписи "ЕнУайПиДи" (Ню Йорк Полис Департмънт) из Париж. Голям шамар за френската полиция. В Европа винаги ще има проблем с това кой ще дръпне кокала към себе си. Да опитат да оеднаквят официалния език например -- НИКОГА няма да стане.
пеше
на 08.07.2007 в 12:33:04 #10Ех, защо и аз си нямам един такъв "чифут" за президент, да ме "прецаква" и да живея като французин, а не като жител на последната страна в Европа.
БСП
на 08.07.2007 в 05:28:45 #9саркози и меркел са най добрите неща за америка и най лошите за европа! заркози прости замени тони. чисти протежета!
akme
на 07.07.2007 в 22:31:04 #8някой да си спомня предсказанието на Нострадамус,че краят на света ще дойде от евреите.Ето го сега пред нас в целия си ръст Никола Саркози евреинът който иска 1во да подчини Европа на своите искания ,а после защо не и на целия свят.Този който се мисли,че е най големият в ЕС и би трябвало да му се подчинят всички на неговите желания>Вижте го още не стъпил здраво на краката си и почна с неговите блестящи идеи на които щем не щем трябва да се подчиним.Аз ви го казвам този човек е олицетворение на злотои по всякакъв начин той ще гледа да се налага над останалия свят.
bulgar
на 07.07.2007 в 20:42:45 #7БОШ е прав,че евреина Саркози иска да прецака ЕС,типично по еврейски,но парашута няма да му се отвори.Само Германия може да направи ЕС световен лидер,а чифут като Саркози,може само да унищожи ЕС и той вече работи с пълна сила за това.
пеше
на 07.07.2007 в 20:04:04 #6Според мен света се променя от такива решителни хора, а не като нашите мишоци, дето гледат да запазят статуквото за да няма някакви трусове и да им се налага да си дават зор да се размърдат и да променят с нещо живота на хората за по-добро.Що да не вържат бюджета с милиард-два преизпълнение!Нищо няма пари за пенсии, здравеопазване, образование.На тях не им пука как се живее от заплата до заплата.Важното е да няма трусове /за тях/. А това, че народа ще гони другите 100/сто/ години, много важно! Те, нашите политици, отдавна настигнаха и изпревариха западните си колеги по доходи и стандарт на живот!
BOSCH
на 07.07.2007 в 19:20:54 #5Кръстоносец, на мен прост вика6 а? Сомунтия гнусна пи6и без да обижда6!
Morientes
на 07.07.2007 в 17:02:01 #4Тоест, Франция с нейната (все още) 35 часова работна седмица и голям бюджетен дефицит ще се възползва от стабилността на валутата и от ръста, Франция няма да изпита непосредствената болка от свиване на държавните разходи или вдигане на данъци... Да така е и това което Франция го е постигнала може би единствена в света за своите граждани трудно ще се реши да им го отнеме!! Една държава се крепи на хората си (гражданите) които живеят в нея в крайна сметка и да не мислят за емигриране а да се развиват пълноценно в собствената си страна .. "АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ"
alafek
на 07.07.2007 в 16:34:33 #3А аз мислех,че във Франция е имало и друго мислещи хора.Жалко.Саркози е много по-зле и от предишните!!!
емигрант
на 07.07.2007 в 16:19:29 #2Леле, какъв хубав български език се лее от тази статия. Предлагам за да е пълно удоволствието да заместим правителство с гувернмент. Така де, какни са тия думи дето никой не ги разбира !
BOSCH
на 07.07.2007 в 15:16:04 #1това мом4е оба4е доста просто се оказа. Харесва ми ре6ителността му спрямо 4ужденците, но от икономика май много не разбира.