Въпреки че американската икономика все още е най-голямата в света, инвазията на китайския бизнес в САЩ започва да буди съмнение дали това ще остане така още дълго време.

В последните години придобиванията на американски компании от инвеститори от азиатската държава достигат рекордни размери. От своя страна обаче въпреки тази ситуация, превърнала се във феномен, властите във Вашингтон все още не са предприели никакви мерки за регулирането на китайските вложения в страната, пишат в своя публикация от Business Insider.

От медията посочват, че това застрашава американските интереси, като процесът за одобрение на инвестициите се е превърнал в "чист протекционизъм" спрямо китайския бизнес.

Инвазията на китайския бизнес. В какво са инвестирали $113 милиарда компаниите?

Инвазията на китайския бизнес. В какво са инвестирали $113 милиарда компаниите?

Азиатската държава променя фокуса на икономиката си

А мащабите на придобиванията продължават да растат. Преди седем години китайските инвеститори са купували средно по 13 американски фирми годишно, показват данните на Комитета за чуждестранни инвестиции в САЩ.

През 2013 г. обаче този брой нараства до средно 43. Миналата година китайските придобивания в границите на Щатите са достигнали рекордните 103 броя.

Според експерти обаче през 2016 г. тези сделки ще бъдат още повече, като само за първото тримесечие размерът на извършените придобивания достига 40 милиона долара и е близо два пъти размера за цялата предходна година.

Притеснително за американските власти е и това, че сред купените дружества има и големи имена. През януари, например, General Electric е продала бизнеса си за производство на бяла техника на китайската Haier за 5,4 милиарда долара.

Ситуацията в Европа е подобна. Директните китайски инвестиции на Стария континент също са достигнали рекордни размери. Голям принос за това има сделката на ChemChina за придобиването на най-голямата компания в агробизнеса – швейцарската Syngenta.

Китайски гигант дава $43 милиарда за най-голямата компания в агробизнеса

Китайски гигант дава $43 милиарда за най-голямата компания в агробизнеса

Сделката ще бъде рекордна в химическата индустрия за последната година