Потреблението на американците намалява през април за втори пореден месец, въпреки изненадващия ръст на личните доходи през месеца.
Личните разходи на американците, даващи представа за промяната на потребителските нагласи, изразена в цени намаляват с 0.1 на сто, след ревизирано намаление с 0.3 на сто през март, според днешния доклад на американското министерство на търговията.
Тези данни са в рамките на очакваният от пазара спад с 0.2 на сто, след първоначално отчетеното понижение на разходите с 0.2 на сто през март.
Личните доходи, който сумират приходите за домакинствата от всички източници: заплати, наеми, дивиденти и лихви, обществено осигуряване и обезщетения за безработни, нарастват изненадващо с 0.5 на сто, след ревизирано понижение с 0.2 на сто през март.
Консенсусните очаквания на пазара бяха за спад с 0.2 на сто, спрямо първоначално отчетеното свиване с 0.3% през март.
Основният индекс на потребителските разходи, от който са извадени цените на храните и енергията се покачва през април с 0.3 на сто на месечна и с 1.9 на сто на годишна база.
Дефлаторът на потребителските разходи, който измерва инфлацията на потребителските разходи, нараства с 0.4 на сто, спрямо увеличение с 0.6 на сто през март.
Според днешния доклад нивото на спестяванията, като процент от разполагаемия доход е нараснало до 5.7 на сто през април, като темпът на покачване на спестовността е най-високият от 1995 г. насам, след ревизирано ниво от 4.5 на сто през март.
Спестяванията на американските домакинства са достигнали 620.2 млрд. долара през април, което е най-високото им ниво от 1959г. насам.
Индексът на потребителските цени в САЩ за април се покачва с 0.1 на сто на месечна база и с 0.4 на сто на годишна база.