И Мексико блокира временно бразилското месо. Китай и Чили спряха вноса на месо от Бразилия, а ЕС и Южна Корея наложиха ограничения във връзка с големия скандал с пласиране на развалени продукти. Мексиканските власти решиха да спрат вноса на продукти от животновъдния сектор на Бразилия. Причината е скандалът около компаниите, продавали продукти с изтекъл срок на годност, предаде БГНЕС.
Забраната ще действа докато бразилските власти "не дадат научно обосновани доказателства и достатъчно гаранции", че месните продукти съответстват на всички норми на безопасността и качеството. Подчертава се, че Бразилия не изнася в Мексико нито говеждо, нито свинско месо, а само птици и яйца. Вече и Китай, и Чили спряха вноса на месо от Бразилия, а ЕС и Южна Корея наложиха ограничения във връзка с големия скандал с разваленото месо, а властите в Бразилия очакват повече от 30 страни да наложат ограничения на Бразилия като вносител заради тази афера.
Ако всички затворят врати за бразилското месо, това ще е бедствие за страната, която вече се намира в историческа рецесия. Китай, който е вторият по големина вносител на бразилско месо, блокира вноса за месо от Бразилия три дни след разбиването на бразилската мрежа за търговия с негодно за консумация месо.
ЕС поиска от Бразилия да изтегли незабавно всички компании, замесени в скандала , от списъка с компании, одобрени като износителки за европейските страни. От 21 бразилски склада за замразени храни, заподозрени в нарушения, четири имат лиценз за износ в ЕС. До момента обаче няма обща забрана за внесени и продавани стоки на европейския пазар. В скандала са замесени две бразилски мултинационални хранително-вкусови компании JBS и BRF.
Междувременно Южна Корея спря вноса на пилета от Бразилия докато не установи тяхното качество. В месопреработвателния сектор в страната работят повече от 7 млн. души и той заема 15% от бразилския износ, припомня Бразилската асоциация за износ на месо.
Страната е заплашена от потенциални загуби на стойност около 3.5 млрд. долара, което представлява 0.2% от БВП, според министерството на земеделието. В същото време Уругвай обяви, че няма капацитета да замени бразилския износ.