Световните цени на храните достигнаха най-високото си равнище от май 2015 г. насам. Поскъпването на млечните продукти, растителните мазнини и захарта компенсира спада при зърнените култури, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана (Food and Agriculture Organization's), съобщи Reuters.
Индексът на цените, изчисляван от агенцията FAO към ООН и отразяващ месечните промени в цените на избрани зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и захарта, се е повишил с 1,9% през август до 165,6 пункта, след като отчете слабо понижение през юли.
Спрямо август 2015 г. индексът е нараснал с почти 7%, макар да бе достигнал 7-годишно дъно през януари.
„Изглежда сме достигнали дъното при цените на храните преди няколко месеца и мисля, че това, на което ставаме свидетели, го потвърждава”, заяви старши икономистът в FAO Абдолреза Абасян.
Според него връщането към нивата от януари не е особено вероятно, но той не очаква и достигане на най-високите стойности на индекса в близко бъдеще.
Спадът при зърнените култури бе обусловен от перспективите за поредна година на изобилни реколти по цял свят.
От FAO повишиха и прогнозата си за световното производство на зърнени храни през селскостопанския сезон 2016-2017 г. до близо 2,566 млрд. тона, или с 1,6% повече от прибраните през предходния сезон, като за пшеницата и ориза се очакват рекордни реколти.