Ралито на суровините тази година почти изчезна, като забавянето на китайската икономика подхрани притесненията относно търсенето на петрол, мед и други суровини, като същевременно постави търговците нащрек за потенциално повторение на забавянето в Китай от 2015 г., срива на фондовия пазар и глобалния спад в стоките.
"Двигателят на "вътрешното потребление" на китайската икономика изглежда изчезна", каза Сандип Рао, старши изследовател в доставчика на борсово търгувани продукти Leverage Shares. "Интересът към недвижимите имоти рязко спада, онлайн продажбите продължават да се нуждаят от стратегии за отстъпки, за да поддържат стойностите", а спадът във вноса на памук и козметика показва възможни бариери пред по-нататъшните продажби сред по-заможните сегменти от населението.
Индексът S&P GSCI е нараснал с цели 12,4% тази година до своя връх през април, но се търгува само с 3,6% нагоре към четвъртък, според пазарните данни на Dow Jones. От началото на годината до момента, индустриалните метали на S&P GSCI подиндексният индекс се повиши с 0,6%, а енергията е нагоре с 5,5%.
Неотдавнашните усилия на Китай да даде тласък на икономиката си не помогнаха много за облекчаване на притесненията относно търсенето на суровини.
Китайската народна банка неочаквано намали основния лихвен процент в понеделник, намалявайки своя 7-дневен обратен репо лихвен процент до 1,70% от 1,80%, след което отново изненада пазара в четвъртък, като намали лихвения процент по своето средносрочно кредитиране до 2,3% от 2,5%.
Намаляването на лихвите от PBOC може да е имало за цел да предизвика разходи, каза Рао, ден преди второто намаление на лихвите тази седмица, но "средните китайски потребители изглеждат по-склонни да намалят разходите си и да пестят".
От годишния връх на 20 май китайският борсов индекс CSI 300, който Рао определи като "нормално консервативен", е паднал със 7,6% към четвъртък, показва анализът на пазарните данни на Dow Jones на данните на FactSet. Индексът Hang Seng, наричан от Рао "по-чувствителен", е спаднал с 13,3% от тазгодишния връх.
Катастрофата от 2015 г.
Слабостта на индексите напомня времето, когато глобалният спад на цените на суровините съвпадна със забавянето на икономиката на Китай и резките загуби на нейния фондов пазар.
През май 2015 г. китайските акции започнаха да изпитват това, което американо-китайската комисия за преглед на икономиката и сигурността нарече "изключителен спад", което накара централната банка на Китай да се намеси, за да спре разпродажбата, като намали референтните лихвени проценти и лихвите по депозитите.
Текущата слабост в производството и производителността на Китай "намира паралели в началото" на срива на китайския пазар от 2015 до 2016 г., каза Рао.
"Уязвимостта на китайската икономика е едновременно локална, глобална и стратегическа", каза той. Западното полукълбо "намалява обемите на потребление и двигателят на китайската икономика за "износ" [се изправя] в дългосрочен план от конкуренция от Индия и Виетнам, каза той.
Правителствата на провинциите също така "се сблъскват с нарастващи трудности при набирането на данъчни приходи, за да подкрепят двигателя за "изграждане на инфраструктура" и [има] устойчиво нежелание на вътрешните потребители да харчат, което натежава над двигателя на "вътрешното потребление", каза той.
В момента обаче има "множество пътища" за намиране на подкрепа на стоките, каза Рао. Вътрешното потребление на Индия продължава да расте, както и това на много части от Югоизточна Азия, както и Латинска Америка.
Междувременно Робърт Минтър, директор на инвестиционната стратегия в екипа на ETF в abrdn, смята, че ситуацията със суровините е "много различна" от 2015 г.
"Сега нивата на запасите са много по-ниски, осигурявайки буфер за всякакви спадове на цените", каза той.
Той също така вярва, че политиците в Китай "нямат мотивация да стимулират икономиката" до след президентските избори в САЩ през ноември, когато приоритетите на победителя са ясни.
Въздействие на металите
Междувременно благородните метали продължават да "заслужават репутацията си на относително безопасни убежища, показвайки устойчивост в лицето на по-мащабни отстъпления на суровините", каза Тейлър Кристковяк, вицепрезидент и инвестиционен стратег в Themes ETF.
По време на оттеглянето на суровините през 2015 г. златото и среброто се понижиха съответно с около 10,2% и 11,8% за календарната година, докато медта,, никела, алуминия, цинка, стоманата и петрола всички бяха надолу с поне 20%.
В лицето на най-скорошното отдръпване на цените на суровините тази година, благородните метали "отново превъзхождат индустриалните си аналози", каза Кристковяк. Златото е нагоре за месеца, докато среброто, медта и платината са намалели.
Съобщава се, че Индия, вторият по големина пазар на злато в света, също обяви тази седмица голямо намаление на вносните мита за злато и сребро, което потенциално повишава търсенето и на двата метала.
Признаци на слабост
Скорошните признаци на слабост в китайската икономика включват "срив" в премията за мед, плащана от купувачите, които се нуждаят от физическа доставка на метала, каза Артър Будагян, главен стратег на BCA Research, инвестиционна стратегия в Китай и стратегия за нововъзникващи пазари.
Тази цифра води пред китайския внос на мед с четири месеца и "предвещава много слаб внос през следващите месеци", каза той.
Вносът на петрол също се свива, каза Будагян, а прогнозните индикатори на BCA Research, базирани на кредитни и фискални разходи, предполагат, че китайският икономически растеж и вносът ще бъдат "по-слаби" - отрицателно за индустриалните и енергийните стоки, каза още анализаторът.
Той вярва, че икономиката на Китай или ще "стагнира на много ниско ниво, или ще се влоши още повече", като и двата сценария са мечи за индустриалните метали, включително мед, стомана, алуминий и никел , както и енергия.
Будагян каза, че е мечи настроен за индустриалните метали през следващите "шест месеца" и докато цените на петрола може да скочат поради геополитическата нестабилност в Близкия изток, тези скокове трябва да бъдат "избледнели/продадени, тъй като глобалното търсене ще отслабва, дърпайки цените надолу."
Междувременно златото, което често се разглежда като по-безопасна инвестиция, няма да се възползва от икономическата слабост на Китай, а от покупките на злато от PBOC, за да "диверсифицира своите международни резерви далеч от щатския долар", каза той.
Тази диверсификация е "многогодишна тема", каза той. "Ето защо бях и оставам бичи злато" на "многогодишен хоризонт".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.