Международната цена на газа расте бързо. За битовите потребители това означава, че от есента предстои ценови удар, пише австрийският вестник „Куриер".
Алексей Милер, директор на мощният газов концерн „Газпром" пресметна,че в момента природният газ струва повече отколкото бяха прогнозите за неговата цена в края на 2008 година. Ние подценихме ръста на цените, добавя Милер.
Големият недостиг на газ в някои страни в Азия би бил най-важната движеща сила за ръста на цените на суровината. Валтер Болц, ръководител на агенция за наблюдение на енергийните цени очаква до 13% ръст на цените на газа през есента.
Като спирачка за повишението на цените ще изиграят газовите резервоари. Битовите потребители използваха намалението на цената през 2007 година и напълниха резервоарите.
Вносната цена на газа в Австрия през март 2008 година беше 6890 евро за тераджаул, една четвърт по-висока от тази в средата на 2007 година. През лятото на миналата година цената на газа достигна 4700 евро на тераджаул. Повече от половината от необходимото количество газ Австрия купува от Русия, останалата част от Норвегия и Германия.
Запада търси възможности да се освободи от газовата зависимост от Русия. Когато синьото гориво се охлади до 160 градуса, той може да се транспортира с кораб. Така газовите източници ще бъдат достъпни, без да са свързани с Европа. Това ни прави независими от Русия, казва Валтер Болц.
Компаниите партньори на OMV са складирали 3 милиарда кубически метра газ, една трета от годишното потребление на суровината, на пристанището за течен газ в Ротердам. OMV ще изгражда пристанище за течни горива на остра Крк в Хърватия. Заедно с ЕON ще построи подобно пристанище на френския остров Хавър.
Според Болц тази диверсификация на доставките ще доведе до по-евтин газ.
През тези пристанища ще може да се транспортира газ от Австралия, Близкия Изток и Африка.
Диверсификацията на газовите доставки е една от основните европейски теми, в чиито дискусии се включва и България. Основен доставчик на синьото гориво у нас е Русия. 4% от суровината се доставя от находището „Галата", чийто лиценз изтича през тази година.
Цената на природния газ да се увеличи с 81.20 лв. за 1000 куб.м до 494.67 лв. без ДДС от 1 юли, предлага "Булгаргаз" на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Очаква се решение на енергийния регулатор.
Газовата компания мотивира исканото повишение на цените с промяната на цените на мазута с 1 и 3% сяра и газьола на международните пазари, които участват във формулата за изчисление на цената на синьото гориво.
Поскъпването на газа несъмнено ще доведе и до ръст в цените на парното.
али
на 23.06.2008 в 17:10:39 #3"газта", а не газа, ми се струва, че е по-правилно
Punko
на 23.06.2008 в 15:31:32 #2Няма да го покори, защото китайците забраниха достъпа до него на чужденци
friend
на 23.06.2008 в 14:47:38 #1"Диверсификацията на газовите доставки е една от основните европейски теми, в чиито дискусии се включва и България. Основен доставчик на синьото гориво у нас е Русия. 4% от суровината се доставя от находището „Галата", чийто лиценз изтича през тази година" Ако бях ньмерил само една грешка в тази публикация, бих си помислил, че е от некомпетентност, което не е страшно, защото не е нарочно. Да ама не. 1. Ако искахме диверсификация в газовия сектор, щяхме да търсим други източниции и нямаше да подписваме заробващ договор с Русия. 2. България консумира около 2-2.5 милиарда куб м газ за година. От находищено Галата се добиват около един милиард годишно. Затова цифрата 4% не е вярна, а по-скоро 40%. Малка разлика, ама важна. 3. Находището Галата не е с лицензионен режим, а е с концесионен договор. 5. Концесионният Договор е за период от 30 години, а не за 3. Както е казал шопът: Бем ли го как е, ама и така не е.