Цените на петрола спадат в четвъртък, след като се повишиха предния ден до най-високите стойности от повече от два месеца на базата на данните за намаляването на запасите в САЩ.

Министерството на енергетиката на САЩ съобщи, че търговските петролни резерви на страната са намалели с 4,55 милиона барела миналата седмица - до 413,3 милиона барела, най-ниското ниво от 2018 г. Експерти, анкетирани от Bloomberg, осреднено очакваха намаление на запасите с 1,85 милиона барела.

Запасите на терминала в Кушинг, където се съхранява петролът, търгуван на NYMEX, спаднаха с 2,5 милиона барела, а в стратегическия петролен резерв (SPR) - с 300 хиляди барела.

Производството на петрол в САЩ миналата седмица е намаляло със 100 хиляди барела на ден, до 11,7 милиона барела на денонощие.

"Данните за енергийните запаси ще бъдат ключови през първите седмици на 2022 г., тъй като пазарът очаква сигнали, че балансът между търсенето и предлагането се подобрява", каза Роби Фрейзър, анализатор в Schneider Electric.

Днес към 9:15 ч. българско време мартенските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures поевтиняха с $0,39, до $84,28 за барел. В предишната сесия тези контракти поскъпнаха с $0,95 (1,1%), до $84,67 за барел, най-високото ценово ниво от 9 ноември миналата година.

В същото време цената на февруарските фючърси за американския WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) е с $0,38 по -ниска - $82,26 за барел. До края на търговията в сряда WTI поскъпна с 1,42 долара (1,8%) до 82,64 долара за барел, също най-високото от 9 ноември.

Шефът на Международната енергийна агенция (IEA) Фатих Бирол каза в сряда, че глобалното търсене на петрол е по-силно от очакваното, тъй като разпространението на новия омикрон вариант на COVID-19 не намали значително икономическата активност.

Уорън Патерсън, анализатор по суровини в ING Groep NV, каза: "Пазарът на петрол остава като цяло положителен. Прекъсванията в доставките, несигурността относно свободния капацитет на ОПЕК и облекчаването на опасенията за въздействието на омикрона подкрепят петролния пазар. Министерството на енергетиката на САЩ му даде допълнителен тласък."