Свръхпредлагането на петролния пазар напълно съсипва цените. Предвижда се ситуацията да става все по-лоша през 2016 г. Цените на суровината вече са с над 50% по-ниски спрямо миналата година, но според инвестиционната банка Goldman Sachs и представител на ОПЕК догодина петролът може да пада още повече – до близо 20 долара за барел, предава Businеss Insidеr.
Петролният министър на Венецуела Еулохио дел Пино вчера заяви, че ОПЕК не може да позволи война в цените на петрола и трябва да предприеме действия, за да стабилизира пазара скоро. На въпрос колко ниски могат да станат цените на петрола през 2016 г., ако ОПЕК не промени политиката си, той заяви: „В средата на 20-те (долара)”.
Междувременно Микеле Дела Виня от Goldman Sachs заяви пред BBC, че цената на суровината може да падне до едва 20 долара за барел. Той добави, че има само 15% вероятност това да се случи. Според него ако петролът падне до това равнище, то това ще бъде само временен „шок за системата” преди пазарът да се стабилизира отново.
Фючърсите за бенчмарковия сорт „Брент” за януари паднаха с 16 цента до 44,50 долара за барел.
Енергийните приходи на Алжир се очаква да се понижат до 26,4 млрд. долара през следващата година, а валутните резерви да спаднат до 121 млрд. долара, след като ниските цени на петрола ще се врежат в икономиката на страната, която е част от ОПЕК, заяви финансовият министър Абдерамане Бенкалфа.
Пазарите са се съсредоточили върху развиващото се геополитическо напрежение в Близкия Изток, като кралят на Йордания Абдула Втори – съюзник на САЩ, ще проведе разговори утре с руския президент Владимир Путин за справяне с „терористични групировки”, водени от „Ислямска държава” в Сирия.
Колкото по-дълго продължава спадът на петрола, толкова по-голямо напрежение се наслагва върху Саудитска Арабия, добавя Blоombеrg. Кралството извлича рекордни количества от суровината тази година, водейки усилията на ОПЕК да запази пазарния си дял дори във време, в което „Брент” се търгува на почти най-ниското си ниво от 6 години. Спадът в приходите от петрол принуждава Саудитска Арабия да посегне на спестяванията си и да продаде дългове, за да запази 30-годишното си ниво спрямо долара. Според Bank of America Corp. това може да означава, че страната ще се изправи пред „съдбоносен” избор догодина: или да намали производството, за да спомогне покачването на цените, или да коригира курса на валутата си, за да спре спада на валутните резерви.