Вносните стоки в Германия не са поскъпвали толкова много от 8 години насам както през май тази година. Цената на вносните стоки и услуги се е покачила с 7.9% в сравнение със същия месец миналата година, съобщава "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", като се позовава на Статистическата служба на ФРГ.

Това е най-голямото увеличение от ноември 2000 година, когато стойността на вносните стоки е нараснала с 10.6%. През април и март тази година поскъпването е било 5.7%.

Зърнените храни струват 37% повече, говеждото месо е 25% по-скъпо. Суровото олио е с 56.8% по-висока цена, а минералните маслени продукти са с 48.5% по-скъпи. Цитрусовите плодове са поскъпнали с 34.2%, суровото какао – 16.6%. За млякото и млечните продукти германците вече плащат 11.2% повече. Свинското месо вече се подава с 14.1% по-скъпо, а пилешкото месо - с 7.4%.

Като покачването на цените на вноса без петрола на годишна база е 2.0%, при 1.5% за предходния месец.

На месечна база поскъпването на вносните стоки и услуги за май е 2.4% спрямо април, като очакванията бяха за увеличение на цените с 1.5%.

Поскъпването е по-голямо от очакваното от 6.9%, твърдят специалисти. Характерно за германците е, че те предпочитат стоки родно производство пред вносните продукти.

Изменението на цените на експорта в Германия за май е 2.3% на годишна база, при 2.2% за предходния месец.

На месечна база поскъпването на германския износ е 0.4%, като през април е било 0.3%.

Money.bg научи, че НСИ не изготвя статистика как се продават вносните стоки у нас. Факт е, че ценови шок има не само у нас. В цяла Европа съществуват притеснения относно поскъпването на живота през последните месеци в резултат на ръста в цените на енергийните ресурси.